Krytycznie zagrożone polskie ssaki urodziły się w Poznaniu. Schowają je
Ogród zoologiczny to miejsce często odwiedzane przez ludzi, którzy chcą tam po prostu oglądać zwierzęta. W zoo niejednokrotnie jednak trwa walka o ratunek dla wielu gatunków zagrożonych ssaków. Tak jest w Poznaniu, gdzie naukowcy walczą o to, by przywrócić polskiej przyrodzie chomika europejskiego. Ten mały gryzoń jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Tej walce przyglądał się Błażej Filipiak w programie Czysta Polska na Polsat News.
W skrócie
- Poznańskie zoo prowadzi działania na rzecz ochrony zagrożonych gatunków gryzoni, w tym chomika europejskiego.
- Chomik europejski to jedyny dziko żyjący w Polsce przedstawiciel swojego gatunku, który z powodu zmian środowiskowych i rozwoju rolnictwa jest krytycznie zagrożony wyginięciem.
- Rozmnażanie chomika w warunkach hodowlanych jest trudne z powodu wybredności przy doborze par i malejącej puli genetycznej, dlatego zwierzęta otrzymują specjalistyczną pomoc.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
Chomik europejski to znacznie większy kuzyn chomików znanych ze sklepów zoologicznych. Tam sprzedawane są najczęściej gatunki azjatyckich chomiczków takich jak chomiczek syryjski czy chomicznik dżungarski. Chomik europejski jest jedynym gatunkiem tych gryzoni żyjącym dziko w Polsce i zarazem gatunkiem skrajnie zagrożonym wyginięciem.
- Czynników, które powodują wymieranie chomików europejskich jest bardzo dużo i nie jesteśmy w stanie powiedzieć, który jest tym decydującym - mówi dr Urszula Eichart z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Współczesny świat nie jest przyjazny dla tych małych gryzoni. Ekspansywne rolnictwo, zmiana klimatu i rozbudowa infrastruktury miast i wsi zabierają im miejsca do życia. Dlatego muszą być rozmnażane w niewoli np. w poznańskim zoo.

Chomiki europejskie to kapryśne zwierzęta
Na szczęście chomiki rozmnażają się szybko, jak to gryzonie. - Jeżeli wszystko pójdzie dobrze po 17 dniach pojawią się młode, a po 6 tygodniach mogą znaleźć się na wolności - mówi Urszula Eichart.
Są jednak problemy. Zagrożony chomik europejski jest dosyć kapryśnym zwierzęciem. W dodatku nieszczególnie lubi łączyć się w pary.
- Nie każda samica lubi każdego samca. Trzeba jej wtedy dopasować odpowiadającego jej partnera, a to niełatwe, gdyż pula genetyczna chomików europejskich jest coraz mniejsza - mówi Urszula Sajda, opiekunka drobnych ssaków w poznańskim zoo.
Dlatego chomiki potrzebują pomocy w doborze partnerów i taką pomoc otrzymują w poznańskiej hodowli. Zresztą zoo w Poznaniu ratuje nie tylko chomika europejskiego, ale i inne zagrożone polskie gryzonie np. popielice, żołędnice czy susły moręgowane.