Reklama

Czyste powietrze 2022. Ile dostaniesz pieniędzy na pompę ciepła?

Unijni urzędnicy przebąkują o zakazie sprzedaży pieców gazowych i węglowych od 2029 roku. Wprowadzenie twardego nakazu podyktowana jest zarówno dbałością o środowisko, jak i chęcią uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji. Wymusza jednak konieczność wymiany urządzeń grzewczych. Z pomocą przybywa program Czyste Powietrze, który ma zachęcić Polaków do rezygnacji z tzw. kopciuchów. Finansowa motywacja ma także pomóc w termomodernizacji budynków. Trzecia edycja programu Czyste Powietrze to maksymalnie 69 tysięcy złotych dofinansowania z łatwiejszymi zasadami. Na co można dostać dotację z programu?

 • Program Czyste Powietrze to trzy różne poziomy dofinansowania - podstawowy, podwyższony i najwyższy
 • Jego wysokość jest zależna od dochodów, dlatego poniżej szczegółowo omawiamy, ile można zyskać i na co można dostać dotację z Czystego Powietrza

Czyste Powietrze 2022. Podstawowe dofinansowanie do 30 i 25 tysięcy zł

Program Czyste Powietrze przewiduje, że w przypadku starania się o podstawowe dofinansowanie, mamy do wyboru trzy opcje, które różnią się między sobą wysokością dotacji oraz tym, na co można przeznaczyć pieniądze. 

Najwyższą dotację w podstawowej opcji to 30 tysięcy zł, które można wykorzystać na:

Reklama

 • demontaż źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej do ogrzewania lub ogrzewania i cwu;
 • demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub cwu (w tym kolektorów słonecznych);
 • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej;
 • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;
 • zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych i garażowych;
 • audyt energetyczny, dokumentację projektową i ekspertyzy.

Dofinansowanie z Czystego Powietrza w wersji podstawowej wynosi 30 tysięcy zł, o ile właściciele nieruchomości zainwestują w fotowoltaikę

W innym przypadku maksymalne dotacja z Czystego Powietrza wynosi 25 tysięcy zł. Co ważne - z podstawowego poziomu mogą skorzystać osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł

Podstawowe dofinansowanie z Czystego Powietrza do 10, 20 i 25 tysięcy zł

Podstawowe dofinansowanie z Czystego Powietrza to również inne opcje. Wysokość dotacji z Czystego Powietrza może także wynieść 20 lub 25 tysięcy złotych. Jak łatwo się domyślić, na wyższą kwotę mogą liczyć ci, którzy zdecydują się na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Na co można dostać dotację z Czystego Powietrza w tej opcji? Pieniądze mogą zostać przeznaczone na:

 • wymianę starego kotła opalanego paliwem stałym na kondensacyjny kocioł gazowy;
 • nowoczesny olejowy kocioł na węgiel;
 • piec na pellet;
 • ogrzewanie elektryczne lub pompę ciepła typu powietrze-powietrze;
 • kupno i montaż nowej instalację c.o. lub c.w.u., wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła lub inne prace wymienione przy pierwszej opcji.

Najniższa opcja dotacji w podstawowej wersji zakłada dofinansowanie w wysokości 10 tysięcy zł. W tej nie musimy wymieniać starego kotła, ale możemy postawić na zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. 

Dotacje z Czystego Powietrza można w tej opcji przeznaczyć na ocieplenie okien, przegród budowlanych, drzwi zewnętrznych lub bramy garażowej.

Wyższe dofinansowanie z Czystego Powietrza. Dofinansowanie do 32 i 37 tysięcy zł

Ustawodawca w przypadku podwyższonego dofinasowania jest konsekwentny, dlatego w tym przypadku maksymalna kwota dotacji może wynieść 32 lub 37 tysięcy złotych. Znów więcej dostaną ci, którzy zdecydują się na zainstalowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej. 

Pieniądze mogą zostać przeznaczone na wymianę "kopciucha". To nie wszystko, bo wyższe dofinansowanie można przeznaczyć na:

 • demontaż, zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub cwu, w tym kolektorów słonecznych;
 • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej;
 • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;
 • zakup i montaż ocieplenia okien, drzwi i bram garażowych;
 • audyt energetyczny pod warunkiem wykonania ocieplenia przegród budowlanych i dokumentację projektową lub ekspertyzy.

Wyższe dofinansowanie z Czystego Powietrza w drugiej, ale niższej opcji, to dotacja w maksymalnej kwocie 15 tysięcy złotych. Od beneficjentów nie jest wymagana wymiana kotła, ale pieniądze należy przeznaczyć na budowę wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła lub na ocieplenie okien, przegród budowlanych, drzwi zewnętrznych lub bramy garażowej.

Podwyższony poziom dotacji z programu Czyste Powietrze jest dla osób, których przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1960 zł w jednoosobowym.

Czyste Powietrze 2022. Maksymalne dofinansowanie do 69 tysięcy złotych

Program Czyste Powietrze zakłada, że maksymalna kwota dotacji może wynieść 69 tysięcy zł. Aby ją otrzymać, należy spełnić wymagania co do miesięcznego dochodu. Gdy ten na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł, a w przypadku gospodarstw jednoosobowych - 1260 zł, można starać się o dotacje z Czystego Powietrza w wysokości 69 tysięcy zł.

Maksymalne dofinansowanie mogą otrzymać również ci, którzy posiadają ustalone prawo do otrzymywania zasiłku stałego, okresowego lub rodzinnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego. Dotacja zostanie przyznana, jeśli zasiłek jest przyznawany w każdym z 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku oraz co najmniej do dnia jego złożenia.

Zobacz także: TOP ekotechnologii, które zmienią twoje życie

Maksymalne dofinansowanie do 69 tysięcy złotych to aż 90 procent zwrotu poniesionych kosztów

Na co można dostać dotację w tej najwyższej opcji?  Maksymalne dofinansowanie należy przeznaczyć na wymianę przestarzałego pieca oraz dodatkowe inwestycje. Chodzi o wymienione wcześniej ocieplenie budynku, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czy wymianę centralnego ogrzewania. 

Maksymalne dofinansowanie z programu, czyli 69 tysięcy zł jest dla tych, którzy zainstalują mikroinstalację fotowoltaiczną. Bez tego maksymalne dofinansowanie wyniesie 60 tysięcy zł.

Czyste Powietrze 2022. Jak złożyć wniosek i zdobyć dofinansowanie?

Wniosek o dotację z Czystego Powietrza można składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Chodzi o właściwy pod kątem zamieszkania oddział, który obejmuje swoim działaniem nasz budynek. Formularze wniosków wraz z załącznikami dostępne są na stronach internetowych wojewódzkich oddziałów lub na stronie gov.pl.

Jak złożyć wniosek o dotację? Wnioski na dofinansowanie w programie Czyste Powietrze składa się w formie elektronicznej, ale dokumenty należy wydrukować i już podpisane dostarczyć w postaci papierowej z załącznikami do właściwego WFOŚiGW. Dopuszczalne jest złożenie wniosku w formie papierowej, gdy nie ma możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną. Złożeniem wniosku o dotację z Czystego Powietrza zajmują się również banki.

Czytaj na Deccoria.pl: „Ciepłe mieszkanie”. Kto może dostać 37 tys. zł dofinansowania?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy