Walka z odchodami na chodniku. Niektóre kraje wprowadzają rejestr psiego DNA
Magdalena Mateja-Furmanik
Zmorą miast są właściciele, którzy nie sprzątają po swoim psie. W efekcie w odchody wchodzą dzieci jak i nieuważni dorośli. Ponadto dla wszystkich - zwłaszcza na wiosnę, gdy stopnieje śnieg - taki widok nie jest przyjemny. Izrael i Czechy wprowadzają rozwiązanie w postaci rejestracji psiego DNA.
Koszty miasta związane z psami
Jedyne, co miasto mogło zrobić do tej pory w sprawie utrzymania czystości po spacerach z psami, to postawić kosze ze specjalnymi workami na psie ekskrementy. Niestety, nie zawsze jest to skuteczne, a właściciel, który nie stosuje się do tak podstawowych zasad życia społecznego, mógł być ukarany tylko wtedy, gdy był przyłapany na gorącym uczynku. Mandat wynosi nawet 500 zł.
Właściciele, którzy nie noszą ze sobą worków na odchody i ci, którzy ich w ogóle nie używają, stanowią dodatkowe obciążenie dla budżetu. Zarówno stawianie koszy, opróżnianie ich przez MPO, kupno worków jak i sprzątanie ulic kosztują.
Ratusz w czeskiej Pradze szacuje, że rocznie sprząta około 125 ton psich odchodów, co w przeliczeniu kosztuje około 2 milionów złotych. W Polsce brak dokładnych danych.
Rejestr psiego DNA
Izrael wprowadził pionierską metodę do walki z zanieczyszczeniem ulic. Ponieważ wszystkie psy w tym kraju musza być zarejestrowane, państwo wprowadziło również obowiązek rejestracji psiego DNA. Gdy funkcjonariusz znajdzie ekskrementy na ulicy, pobiera próbkę do testów DNA i wystawia automatycznie grzywnę.
Podobny projekt pilotażowy przeprowadzają Czechy i Włochy.
Czy psie odchody trzeba sprzątać?
Jak podaje strona oficjalna miasta Łódź, właściciele czworonogów, którzy nie sprzątają po swoim psie, tłumaczą się często tym, że się brzydzą lub że płacą podatki, więc wymagają, by ktoś to zrobił za nich.
Warto jednak przypomnieć, że posiadanie psa to również obowiązek i zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każda osoba wyprowadzająca zwierzę domowe na spacer jest zobowiązana do ochrony terenów przeznaczonych do wspólnego użytku przed zanieczyszczeniami, na przykład psimi odchodami.