Nie tylko niedźwiedzie. Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy?

Z zapadaniem w sen zimowy najczęściej kojarzą się niedźwiedzie. Okazuje się jednak, że nie tylko one praktykują tego rodzaju czynność w celu przetrwania mroźnej zimy. Jakie jeszcze gatunki zwierząt żyjące w Polsce mogą zapadać w sen zimowy? Odpowiadamy.

Czym jest sen zimowy u zwierząt?

Trudne zimowe warunki, takie jak niskie temperatury czy trudności z dostępem do pożywienia, sprawiają, że niektóre zwierzęta muszą zapadać w tak zwany sen zimowy. Czym konkretnie charakteryzuje się ten stan? Najogólniej mówiąc, jest to spowolnienie procesów życiowych na okres kilku tygodni lub nawet miesięcy. 

Sen zimowy jest praktykowany przez niektóre zwierzęta stałocieplne. W trakcie występowania niesprzyjających warunków zimowych mogą one obniżyć temperaturę ciała oraz spowolnić akcję serca. Zapadnięcie w letarg zwykle jest poprzedzone poszukiwaniem odpowiedniej kryjówki oraz gromadzeniem tkanki tłuszczowej brunatnej, której głównym celem jest szybkie dostarczenie dużej ilości energii niezbędnej do ogrzania organizmu po wybudzeniu się ze snu zimowego. 

Reklama

Czy niedźwiedź zapada w sen zimowy?

Niedźwiedź to prawdopodobnie zwierzę, które najbardziej kojarzy się ze snem zimowym. Zwierzęta te zapadają w letarg, gdy temperatury zaczynają szybko spadać. Zazwyczaj sen zimowy niedźwiedzi rozpoczyna się pod koniec listopada, a kończy w okolicach marca.

Niedźwiedzie zimują w specjalnych legowiskach – gawrach. Z reguły są one bardzo dobrze ukryte. Jednak w przypadku natknięcia się na gawrę w lesie, należy zachować ostrożność i nie zaburzać spokoju zwierzęcia. Zbudzony ze snu niedźwiedź może zareagować atakiem.

Czy wiewiórka zapada w sen zimowy?

Wiele osób zastanawia się, czy wiewiórki zapadają w sen zimowy. Okazuje się, że te urocze zwierzęta nie mają zdolności do letargu. Nie zmienia to jednak faktu, że zimą faktycznie są mniej aktywne i można je spotkać zdecydowanie rzadziej.

W czasie, gdy na zewnątrz panują zimowe warunki, wiewiórki większość dnia spędzają w swoich kryjówkach. Zwykle wychodzą z nich w poszukiwaniu pożywienia - raz, maksymalnie dwa razy dziennie. 

Czy borsuk zapada w sen zimowy?

Borsuki to zwierzęta, które zapadają w sen zimowy. Podobnie jak u niedźwiedzi, dzieje się to w okresie spadku temperatur. Jednak warto zaznaczyć, że w przypadku cieplejszych dni, borsuki przerywają swój sen i opuszczają na niedługi czas swoje kryjówki.

Zwierzęta te zimują w swoich niezwykle rozbudowanych norach, które są pełne krętych korytarzy. Podczas snu zimowego, temperatura ciała borsuka może obniżyć się nawet o 4 stopnie Celsjusza. 

Czy lis zapada w sen zimowy?

Lisy są zwierzętami, które nie zapadają w sen zimowy. W trakcie mroźniejszych miesięcy można je spotkać najczęściej w trakcie dnia, kiedy wędrują w poszukiwaniu jedzenia. Muszą wówczas pokonywać o wiele większe odległości, ponieważ zimą znacznie trudniej jest im zdobyć pożywienie.

Co ciekawe, okres godowy lisów przypada właśnie na miesiące zimowe. Mowa tu o styczniu i lutym. Wówczas, bardzo często samce lisów walczą ze sobą o względy samic.

Czy sarna zapada w sen zimowy?

Sarny nie zapadają w sen zimowy. Gdy temperatury na zewnątrz spadają, zwierzęta te łączą się w stada nazywane rudlami, w których żyją przez jesień i zimę. Można je wówczas spotkać zwykle w dzień, gdy jest cieplej.

W trakcie miesięcy zimowych, sarny często zapuszczają się głębiej w las w poszukiwaniu pożywienia. Co ciekawe, zimą sierść saren staje się szarobrunatna. 

Czy jeż zapada w sen zimowy?

Jeże to zwierzęta, które na czas zimy zapadają w sen zimowy. Zazwyczaj ich letarg rozpoczyna się w listopadzie a kończy w okolicach marca lub kwietnia. Z reguły jeże śpią w niewielkich norkach, które wcześniej wyścielają mchem, trawą lub liśćmi.

W trakcie hibernacji, temperatura ciała jeża znacząco spada. Spowolnieniu ulega również praca ich serca. Podobnie jak niedźwiedzie, przed zapadnięciem w sen zimowy jeże zbierają zapasy tłuszczu.

Przeczytaj też:

Stary niedźwiedź mocno śpi? Jego sen zimowy jest inny niż nam się wydaje

Polskie borsuki szykują się do snu zimowego. "Taki ociężały dżentelmen"

Pamiętaj w trakcie jesiennych dni. Zasada 3xC może uratować życie jeża

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sen zimowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama