Największy i najdłuższy wąż świata. Pyton czy anakonda?

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Węże to gady, które przerażają. Szczególnie wtedy, gdy swoim rozmiarem przewyższają człowieka. Miano największego przedstawiciela swojego gatunku dzierżą aż dwa węże: anakonda zielona i pyton siatkowy.

Czy anakonda rzeczywiście może osiągać ekstremalne rozmiary?
Czy anakonda rzeczywiście może osiągać ekstremalne rozmiary?Pexels.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Anakonda zielona to największy wąż na świecie

Opinię największego węża na świecie dzierży anakonda zielona, zwana także olbrzymią. Nie jest to najdłuższy wąż na świecie. Jest za to jednym z najbardziej masywnych gatunków. Przeciętnie samice osiągają długość ok. 4,5-5 m. Mogą ważyć od 60 do 70 kg. Samce są krótsze oraz lżejsze od samic.

W 2009 roku dokonano pomiaru największej spotkanej dotąd anakondy. Mierzyła ona 9 metrów długości. Największa udokumentowana anakonda w niewoli miała natomiast 6,27 m i ważyła 91 kg.

Anakonda olbrzymia żyje w lasach tropikalnych Ameryki Południowej. Należy do rodziny dusicieli. Żywi się kapibarami, tapirami, rybami, kajmanami, a czasami nawet jaguarami. Jest niezwykle utalentowanym pływakiem — potrafi poruszać się w wodzie z prędkością 20 km/h, a pod powierzchnią może wytrzymać nawet 20 minut. Potrafi również wspinać się na drzewa.

Sucuruju gigante. Największa anakonda w historii?

W 1944 roku grupa tropicieli zaczęła rozpowiadać historię, w której udało im się ustrzelić gigantyczną anakondę. Okaz miał mieć niemal 11,5 metra długości. Łowcy nie przypilnowali zdobyczy, która okazała się jedynie ogłuszona. Wąż rzekomo uciekł.

Pogłoski na temat wielkich węży w dorzeczu Amazonki sprawiły jednak, że Wildlife Conservation Society ufundowało nagrodę o wysokości 50 tys. dolarów. Miał ją wygrać śmiałek, któremu uda się upolować lub zebrać dowody na istnienie anakondy, która mierzy ponad 9 metrów. Po 100 latach nikt w dalszym ciągu nie zdobył wygranej.

Jaką długość może osiągnąć pyton siatkowy?
Jaką długość może osiągnąć pyton siatkowy?materiały prasowe

Pyton siatkowy to najdłuższy wąż na świecie

Najdłuższym wężem na świecie jest pyton siatkowy. Przeciętnie osobniki tego gatunku osiągają do 10 metrów długości oraz do 100 kg wagi.

Najdłuższego pytona siatkowego udokumentowano już w 1912 roku. Znaleziono go w Indonezji na wyspie Sulawesi. Miał on aż 9,75 metra długości. Najdłuższy wąż w niewoli, którego odnotowano, miał 7,67 m długości. Nosił imię Medusa, a do jego przeniesienia potrzebowano aż 15 osób. Jego rekord został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa w 2011 roku.

Pyton siatkowy wyróżnia się swoim ubarwieniem. Jego grzbietu może przyjmować żółtą lub czerwoną barwę. Są na nim charakterystyczne zygzaki, które układają się we wzór sieci z oczkami.

Pytony siatkowe to drapieżniki, które posilają się waranami, ptakami oraz ssakami. Żyją na wilgotnych terenach leśnych oraz w pobliżu wód.

Titanoboa — największy prehistoryczny wąż

W Kolumbii na terenie wyrobisk kopalni Cerrjon odkryto szczątki największego prehistorycznego węża. Naukowcy ustalili, że żył on 60-85 mln lat temu, w okresie paleocenu.

Wąż mógł osiągać potężne rozmiary — do 15 metrów długości i nawet tony wagi. W najgrubszym miejscu jego ciało mogło mieć nawet metr szerokości. Był dusicielem, a na swoje ofiary polował podobnie jak dzisiejsza anakonda — czaił się w płytkich zbiornikach wodnych. Jego główne pożywienie stanowiły ryby, ale zjadał wszystko.

W 2011 roku stworzony został mechaniczny titanoboa, który odzwierciedla dawne stworzenie. Robota zbudował Charlie Brinson.

Zobacz także:

Rozsławił ją tiktoker. Pluszowa gęś Pipa hitem sprzedażyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas