Ręce opadają na takie bzdury. Wilk, jeż, bóbr - nic się nie zgadza

W naszej świadomości zakorzeniło się wiele przesądów i mitów na temat zwierząt, jak na przykład to, że jeż je jabłka a bóbr niszczy las ścinając drzewa. Nic w tym dziwnego, to efekt oglądanych i czytanych w dzieciństwie bajek oraz dawnych przesądów. Te najpopularniejsze postanowiła obalić Adrianna Borowicz w programie Czysta Polska w Polsat News.

Jeże raczej nie jedzą jabłek i nie noszą ich na grzbietach
Jeże raczej nie jedzą jabłek i nie noszą ich na grzbietachRights ManagedEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

- Bajka o Czerwonym Kapturku i inne opowieści o wilkach to bzdury. Jeżeli zobaczymy wilka to prawdopodobnie on dużo wcześniej nas zobaczył, młodsze osobniki sa zaciekawione mogą wyjść zobaczyć, bo się interesują co się dzieje. W lesie spotykają człowieka mijają go albo wręcz uciekają - mówi  o wilku w programie Paweł Marczakowski z Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Między bajki można też wsadzić widok jeża spacerującego z jabłkiem na grzbiecie. To wymysł popkultury, bo w naturze największym jego przysmakiem są wijące się robaki, czyli głównie bezkręgowce. - Jeże żywią się dżdżownicami czy larwami, które podgryzają nam rośliny. Zjadają też świerszcze, koniki polne, tak naprawdę wszystko co się rusza i podwinie się pod nos - relacjonuje lekarz wet. Patrycja K. Woszczyło z katedry zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wciąż jednak do azylów dla dzikich zwierząt przynoszone są w pudełkach jeże, którym do jedzenia człowiek- wybawca dał marchewkę lub jabłko. A ta sympatyczna kolczasta kulka wegetarianinem nie jest. - Wiele osób w ogródkach chętnie wysypuje trutkę na ślimaki, ale niestety te trutki zjadają tez jeże. Jeż może się zatruć przez jedzenie takiego ślimaka, który zjadł truciznę - dodaje dr Patrycja K. Woszczyło.

Kuna domowa jest gatunkiem synatropijnym
Kuna domowa jest gatunkiem synatropijnymClaude Balcaen/Bios Photo/East NewsEast News

Kuna tępi gryzonie, kable przegryza rzadko

Szczególnie nielubiana przez człowieka jest kuna. Uważa się, że powoduje tylko starty- przegryza kable w autach i niszczy ocieplenia dachu. Pomóc odczarować kuny pomaga Denver, podopieczny azylu Leśne Przytulisko. - Niestety panuje złe przeświadczenie, że to szkodniki. Prawda jest taka, że kuna ma ważną funkcję w przyrodzie - opowiada Kinga Reszkiewicz z ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt "Leśne Przytulisko" w Skrzynkach Drugich. - Kuna zjada gryzonie, których mamy nadmiar, bo gryzonie się szybko rozmnażają a przy człowieku w ogóle to szybkie tempo. Kuna domowa, która zamieszkuje okolice ludzkich domostw jest świetnym deratyzatorem. Kuna przegryza kable pod maską samochodu w furii, gdy wyczuje zapach innego zwierzęcia i broni swojego terytorium.

W sąsiedztwie człowieka niemile widziane też są bobry. Małgorzata Pasieka z Roztoczańskiego Parku Narodowego: - Myślę, że największym stereotypem w sprawie bobrów jest to, że ludzie myślą, że niszczą las. Tymczasem bóbr to mistrz inżynieryjny, buduje tamy, które zatrzymują wodę i przyciągają wiele gatunków zwierząt. Tyle teorii. W praktyce uparte bobry osiedlają się czasem zbyt blisko człowieka i wtedy faktycznie zła sława się za nimi ciągnie. Czasem trudno o balans w przyrodzie, a mity nie pomagają.

Czy jeże jedzą jabłka, a bobry niszczą las? Mity o zwierzętachPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas