Wielkie jaszczury wykluły się w zoo. Mają gabaryty największych smoków

Ogród zoologiczny w Los Angeles poinformował o przyjściu na świat jednych z największych jaszczurek na świecie - waranów wielkich. Zoo cieszy się z narodzin jaszczurek. Pierwszy raz w historii ogrodu zoologicznego w Los Angeles przyszły na świat warany wielkie. Jest nagranie z wyklucia.

article cover
Los Angeles Zoomateriały prasowe

Waran wielki to gatunek gada z rodziny waranowatych. Jest to jedna z największych jaszczurek na świecie. W naturze występuje w Australii. waran wielki jest dość smukłą jaszczurką z wyraźnie zaznaczoną głową. Na grzbiecie skóra jest brązowa lub czarna z rzędami dużych, jasnych plam. Młode warany wielkie są jaśniej ubarwione niż dorosłe osobniki.

Ich wygląd jest imponujący - urastają do 2,5 m długości i ważą do 15 kg. Swymi gabarytami ustępują tylko waranowi z Komodo. Żywią się owadami, jaszczurkami, ptakami, małymi ssakami. Zdarzało się, że ich ofiarą padały małe kangury. Warany wielkie żyjące na wybrzeżu zjadają małe żółwie morskie pełzające do morza.

Pierwsze takie narodziny w historii

„To niezwykle satysfakcjonujące dla naszego zespołu, że udało się nam rozmnożyć ten gatunek” — powiedział dla portalu lazoo.org Byron Wusstig, pełniący obowiązki opiekuna zwierząt ektotermicznych w zoo w Los Angeles. Jest nagranie z wyklucia.

To pierwszy raz w historii amerykańskiego zoo, gdy na świat przychodzą warany wielkie.

Maluchy czują się dobrze, jedzą i są pod ścisłą obserwacją personelu zoo. Podczas gdy przechodzą przez wczesne stadia rozwoju, będą wychowywane poza ekspozycją w bardzo specyficznych, kontrolowanych warunkach środowiskowych, które pozwolą im prawidłowo rozwijać się. Dorosłego samca warana wielkiego, ojca dwóch nowo narodzonych maluszków, mogą zobaczyć odwiedzający zoo w sekcji zoo Australia, sąsiadującej z siedliskiem warana z Komodo.

Zoo z Los Angeles znajduje się w czołówce

Narodziny waranów wielkich jest kolejnym powodem do dumy. Tylko 3 placówki mogą pochwalić się udanym rozmnożeniem tych jaszczurek.

„Ten gatunek nie jest zagrożony, ale rzadko można go zobaczyć w ogrodach zoologicznych poza Australią. Zoo w Los Angeles jest jedną z zaledwie trzech akredytowanych przez AZA instytucji, którym udało się je rozmnożyć” - powiedział Wusstig.

Los Angeles Zoo jest akredytowane przez Association of Zoos and Aquariums (AZA) i poświęca się zapewnianiu wzorowej opieki nad zwierzętami i ich dobrostanowi.

Żywa choinka może stać w domu cały rokPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas