Wielka powódź w Dubaju i innych częściach kraju. "Historyczne opady"
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich spadła rekordowa ilość opadów - poinformowało tamtejsze Narodowe Centrum Meteorologii. W związku z powodzią błyskawiczną władze zaleciły zamknięcie szkół, biur i banków w całym kraju. Lotnisko w Dubaju wstrzymało we wtorek przyloty. Część mieszkańców przemieszczała się po ulicach łódkami.
Pustynny kraj, jakim są Zjednoczone Emiraty Arabskie został nawiedzony przez olbrzymi deszcz. Woda zalała metro, lotnisko w Dubaju, centrum handlowe i wiele budynków, które nie były przystosowane do przyjęcia takich ilości wody. Ruch w porcie lotniczym w Dubaju został chwilowo wstrzymany. Prognozy na najbliższe dni nie są optymistyczne.
Ekstremalne ulewy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mogą mieć związek ze zmianami klimatu, ale niektórzy meteorolodzy z arabskiego kraju mówią, że kilka dni wcześniej wywołano "sztuczny deszcz" poprzez rozpylenie z samolotów bardzo drobnych ziaren soli.
Zobacz również:
Powódź w Dubaju. Lotnisko sparaliżowane
W ciągu doby w Zjednoczonych Emiratach Arabskich spadło tyle deszczu, na ile kraj ten może liczyć średnio w ciągu 18 miesięcy. ZEA nie były przygotowane na efekty wtorkowych burz z ulewami i gradem. Największa średnia opadów spadła w mieście Al Ain i wyniosła 254,8 mm w ciągu doby.
We wtorek wieczorem lotnisko w Dubaju wstrzymało przyloty. Część pasażerów nie była w stanie na czas dotrzeć przez zalane miasto do terminali międzynarodowego portu lotniczego.
W środę rano Emirates, najważniejsze linie lotnicze w kraju powiadomiły, że aż do północy nie będą prowadziły odpraw pasażerów. Lotnisko przyznało zaś, że jego możliwości operacyjne zostały ograniczone, ponieważ załogi samolotów nie mogły dotrzeć na miejsce - podaje Associated Press.
W związku z ulewami rząd wydał czerwone ostrzeżenie i zarządził zamknięcie wielu biur, szkół i banków na terenie kraju. Krajowy Urząd ds. Kryzysów i Katastrof poinformował, że niektóre obszary są narażone na zalania.
Urząd zaapelował do mieszkańców kraju o ostrożność, w tym o parkowanie samochodów na wzniesieniach i zabezpieczenie mienia, które może zostać zalane.
Ulewy w pustynnym kraju
Deszcze w pustynnych ZEA są zjawiskiem na tyle rzadkim, że wiele terenów nie ma infrastruktury pozwalającej na odprowadzenie większych ilości deszczówki. Od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1949 r. w kraju nie odnotowano opadów równie silnych jak obecne, które przyniosły w ciągu doby 145 mm deszczu.
Statystycznie w ciągu roku meteorolodzy w ZEA odnotowują zaledwie 94 mm opadów. Dubaj leży w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego. Średnie letnie temepratury wynoszą powyżej 40°C, a miasto zmaga się z problemem suszy.
W związku z tymi warunkami klimatycznymi arabscy meteorolodzy zaplanowali w 2024 r. przeprowadzenie kilkuset misji zasiewania chmur, w wyniku czego mogą powstać gwałtowne opady deszczu.
źródło: Interia/PAP