Widowiskowa erupcja wulkanu w Japonii. Popiół wzbił się na 200 metrów

Japońska Straż Przybrzeżna uchwyciła na nagraniu potężną erupcję wulkanu na wyspie Iwo Jima. Odłamki skał i popioły wystrzeliwały na ponad 200 m - informują służby.

Wulkan w Japonii wyrzucał popiół i kawałki skał na wysokość 200 m
Wulkan w Japonii wyrzucał popiół i kawałki skał na wysokość 200 mDigitalGlobe via Getty Images/ScapeWare3d Getty Images

Wybuchowa erupcja wulkanu znajdującego się na wyspie Iwo Jima (od 2007 r.  Iō-tō) została uwieczniona przez japońską straż przybrzeżną. Erupcja na japońskiej wyspie to pokaz najpotężniejszych sił natury.

Erupcja na wyspie Iwo Jima

W wyniku zjawisk geologicznych, jakie zaszły w wulkanie położonym na japońskiej wyspie Iwo Jima, doszło do spektakularnej erupcji. To kontynuacja zdarzeń, które rozpoczęły się 9 listopada. Doszło wówczas do wybuchu podmorskiego wulkanu znajdującego się w pobliżu wyspy.

Na udostępnionym przez japońskie służby nagraniu widać wystrzeliwujący na wysokość ok. 200 m materiał wulkaniczny. Zjawisku towarzyszyły widowiskowe wybuchy skał i unoszące się kłęby dymu wraz ze znaczną emisją pyłów. Film z pokazem sił natury jest coraz częściej udostępniany w mediach społecznościowych. Piszą o nim też zagraniczne media.

Wulkaniczne wyspy Japonii

Iwo Jima to wyspa pochodzenia wulkanicznego. Ma 23,73 km² pow. i kształtem przypomina wydłużony trójkąt. Wyspa jest dla Japończyków miejscem szczególnym - pod koniec II wojny światowej toczono tu krwawe walki z Amerykanami.

Najwyższym punktem wyspy jest wulkan Suribachi o wysokości 169 m n.p.m. Iwo Jiwa należy do archipelagu wysp Kazan (ang. "Volcano Islands") na Oceanie Spokojnym.

1 listopda w wyniku intensywnej aktywności wulkanicznej obok wyspy Iwoto w Japonii narodziła się kolejna wyspa. Od tego czasu znacznie się rozrosła i niemal połączyła z pobliską Iwo Jimą.

Japonia leży w strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. Pacyficzny Pierścień Ognia go obszar prawie nieprzerwanie otoczony przez Ocean Spokojny. W Pacyficznym Pierścieniu Ognia znajdują się 452 wulkany. Występuje tu prawie 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na globie. 

Niewybuchy w lasach. Saperzy mają pełne ręce robotyPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas