W Pakistanie spadł sztuczny deszcz. Miał zmniejszyć gigantyczny smog

W Pakistanie wykorzystano technologię zasiewania chmur. Powodem użycia tej kontrowersyjnej metody było zmniejszenie niebezpiecznego poziomu smogu w ponad 11-milionowym mieście Lahore.

W Lahore spadł sztuczny deszcz. Zanieczyszczenia są tu największe na świecie
W Lahore spadł sztuczny deszcz. Zanieczyszczenia są tu największe na świecieAsad Zaidi/BloombergGetty Images

Miasta Azji Południowej są zaliczane do miejsc najbardziej zanieczyszczonych na świecie. W związku z gigantycznym smogiem nad pakistańskim miastem Lahore w sobotę przeleciało 10 samolotów, które miały za zadanie zmodyfikować pogodę. 

Ocena skuteczności tej technologii nie jest jednoznaczna: wielu ekspertów uważa, że to krótkotrwałe i kosztowne rozwiązanie, inni dodają, że to narzędzie do walki z zanieczyszczeniami, które nie wpływa negatywnie na środowisko. Pionierami w zasiewaniu chmur są Chińczycy.

Smog i zasiewanie chmur w Pakistanie

Niespełna dwa tygodnie temu do Pakistanu przybyły dwa samoloty ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak podaje portal France 24, zespół specjalistów przyleciał do Lahore, aby przeprowadzić eksperyment zasiewania chmur, czyli metody modyfikacji pogody.

Istnieją dwie powszechne formy zasiewu chmur: higroskopijny, polegający na wystrzeliwaniu lub rozpylaniu z samolotów bardzo drobnych ziaren soli, które prowadzą do wzrostu kropli deszczu w chmurze, oraz zasiew orograficzny, który polega na "wzbogacaniu" chmur na dużej wysokości o jodek srebra. Nie jest jasne, z jakiej metody skorzystały w Pakistanie Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Sztucznie wywołany deszcz spadł - padało w co najmniej 10 obszarach Lahore. Eksperci twierdzą, że nawet niewielkie opady deszczu mogą poprawić jakość powietrza.

Smog w Pakistanie

Zanieczyszczenie powietrza w Pakistanie uległo pogorszeniu w ciągu kilku lat. Trujący smog jest przede wszystkim wynikiem spalania niskiej jakości paliw i pracy silników Diesla. Zanieczyszczenie pogłębia dym pochodzący ze spalania resztek upraw. 

W Lahore mieszka ponad 11 mln osób. Dopuszczalny (określony przez WHO/Światową Organizację Zdrowia) poziom pyłów PM2,5 w sobotę 16 grudnia został przekroczony o 66 razy.

Wdychanie zatrutego powietrza może mieć katastrofalne skutki zdrowotne. Według WHO długotrwałe narażenie na smog może powodować udary, choroby serca, raka płuc i wywoływać choroby układu oddechowego.

Włądze Pakistanu stosowały już różne metody ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. W samym Lahore stosowano rozpylanie wody na drogach, w dniach z największym poziomem smogu zamykano szkoły, zakłady pracy i targowiska. Problem nie został nadal rozwiązany. Rząd Pakistanu poinformował, że potrzebuje czasu, aby obmyślić skuteczny plan walki ze smogiem.

Brak współpracy, a efektem zanieczyszczenia

Inne kraje Azji Południowej również próbują zwalczyć smog, ale zmiany zachodzą powoli i nie przyniosły jeszcze znaczących rezultatów. Niedawnoz zasiewania chmur skorzystały również Indie.

Eksperci twierdzą, że problem leży w braku koordynacji kontroli zanieczyszczeń między krajami w regionie. Cząstki pyłu mogą przemieszczać się na odległość setek kilometrów, przekraczają więc granice państw i wpływają na zanieczyszczenia w różnych krajach.

Pocztówka z podwodnego świata. Zobacz niezwykły taniec humbakówJukin Media© 2023 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas