Najbardziej zanieczyszczony region świata. Smog przechodzi z kraju do kraju
Toksyczny poziom zanieczyszczeń powietrza truje miliony osób mieszkających w Azji Południowej. W związku z problemem, regularnie zamykane są szkoły, odwołuje się liczne wydarzenia w przestrzeni publicznej, a rząd apeluje do obywateli, aby ci nie wychodzili z domów. Dlaczego ten region świata boryka się z tak ogromnym smogiem?
Pogarszająca się jakość powietrza to problem, który każdego roku powraca do krajów Azji Południowej. W efekcie powstaje gigantyczny smog, który niszczy zdrowie i powoduje przedwczesne zgony. Co więcej, ocena jakości powietrza w danym kraju może być niekompletna, ponieważ niesione przez wiatr cząstki z powodzeniem mogą wędrować z kraju do kraju.
Gigantyczny smog w Azji Południowej
Azja Południowa jest regionem z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie. Znajdują się tu cztery spośród dziewięciu krajów z największym smogiem na globie. Do krajów tego regionu zalicza się: Indie, Pakistan, Nepal, Bhutan, Bangladesz oraz wyspiarskie państwa; Sri Lankę i Malediwy.
W ciągu ostatnich dwudziestu lat kraje Azji Południowej znacznie zintensyfikowały produkcję przemysłową, a państwa zaczęły prężniej rozwijać się gospodarczo. W regionie nastąpił również znaczny wzrost liczby ludności - obecnie zamieszkuje go ok. 25 proc. ludności świata. Wszystko to doprowadziło do zwiększenia zapotrzebowania na energię i paliwa kopalne.
"Specjalne" źródła zanieczyszczeń
Chociaż źródła takie jak przemysł i transport wpływają na smog w większości krajów, istnieją pewne dodatkowe czynniki, które czynią region w Azji znacznie zanieczyszczonym. Ogromna liczba mieszkańców korzysta z procesu spalania paliw stałych podczas gotowania i ogrzewania. Agencja Reutera podaje, że kolejnymi czynnikami zwiększającymi poziom zanieczyszczeń jest kremacja ludzi i spalanie odpadów rolniczych.
W tym roku w New Delhi prawie 40 proc. zanieczyszczeń spowodowało wypalanie ściernisk po zbiorach ryżu w sąsiednich stanach Pendżab i Haryana. Miasto jest ponadto uznawane co roku (od czterech lat) za najbardziej zanieczyszczoną stolicę świata (dane IQAir).
Smog jest potęgowany przez znaczny wzrost liczby pojazdów, która wzrosła czterokrotnie od początku XXI wieku.
Przemieszczający się smog
Chociaż kraje Azji Południowej próbują walczyć ze smogiem, zmiany zachodzą powoli i nie przyniosły jeszcze znaczących rezultatów.
Eksperci twierdzą, że problem leży w braku koordynacji kontroli zanieczyszczeń między krajami leżącymi w regionie. Cząstki pyłu mogą przemieszczać się na odległość setek kilometrów, przekraczają więc granice państw i wpływają na kraje inne niż te, z których pochodzą.
Np. szacuje się, że 30 proc. zanieczyszczeń w Bangladeszu pochodzi z Indii. Dlatego ogólnokrajowe lub regionalne sposoby ograniczenia toksycznego powietrza mają niewielką skuteczność. Poszczególne kraje muszą więc współpracować, jeżeli chcą zmniejszyć skalę zabójczego smogu.