UE walczy z mikroplastikiem. Znajduje się w wielu kosmetykach
9 na 10 produktów kosmetycznych zawiera zanieczyszczające środowisko mikroplastiki - wynika z dogłębnego raportu Beat the Microbead. Do walki z mikroplastikiem stanęła Unia Europejska, która przyjęła nowe przepisy uniemożliwiające producentom sprzedawania produktów z mikrodrobinami zanieczyszczającymi Ziemię.
W związku z problemem, jakim jest zanieczyszczenie mikroplastikiem, Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy dotyczące dodawania składnika do produktów. W najbliższych latach skala zanieczyszczenia ma zmniejszyć się dzięki temu o 30 proc.
Wszechobecny mikroplastik. UE stanęła do walki
Komisja Europejska dostrzegła, że mikroplastik jest popularny i używany powszechnie w wielu branżach przemysłu. Wiele mikrodrobin znajduje się m.in. w kosmetykach, detergentach, a największa ich ilość skumulowana w środowisku ma pochodzić ze sztucznych nawierzchni sportowych.
Nowe przepisy przyjęte przez KE zakażą sprzedaży produktów, do których składów producent dorzucił mikroplastik. W nowych regulacjach sprecyzowano, czym jest mikroplastik. Wg. nich mikroplastiki to polimery syntetyczne o długość poniżej 5 mm. Związki te są organiczne, nie rozpuszczają się w wodzie i są niezwykle odporne na degradację - zalegają więc w środowisku przez długi czas.
Kosmetyki jednym ze źródeł mikroplastiku
Producenci będę mogli skorzystać na okresie przejściowym, który da im możliwość dostosowania się do zmian. Najpierw w życie wejdzie zakaz stosowania brokatu, a następnie mikrogranulek złuszczających, które są dodawane np. do peelingów. Później zakazane będzie stosowanie mikroplastiku w następujących produktach:
- detergentach,
- płynach do płukania tkanin,
- nawozach i środkach ochrony roślin,
- zabawkach,
- lekach i suplementach.
Mikroskopijne drobiny plastiku znajdują się w wielu produktach, także tych, w których obecności tych odpadów się nie spodziewamy. Według raportu inicjatywy Beat the Microbread mikroplastik znajdował się w 9 na 10 produktów kosmetycznych z 7704 kosmetyków najpopularniejszych marek i największych producentów kosmetyków w Europie.
Jak wynika z raportu Beat the Microbead, mikroplastik znajduje się w wielu produktach popularnych marek kosmetycznych, takich jak L'oreal, Garnier, Dove, Gillette, Rexona, Nivea.
Niektóre ze związków z różnych grup zawierających mikroplastik, to: Dimethicone, Carbomer, Acrylates Copolymer, Styrene/AcrylatesCopolymer, Acrylates/C10-30 AlkylAcrylate Crosspolymer, Cyclopentasiloxane, Dimethiconol, PPG-14 Butyl Ether, PEG-100Stearate, PPG-2 HydroxyethylCocamide i wiele innych.