Uczestnik reality show zjadł chronione zwierzę. Teraz przeprasza
Amerykanin biorący udział w survivalowym programie reality show "Race to Survive" złapał i zjadł ptaka weka, który jest gatunkiem chronionym w Nowej Zelandii. Mimo że za taki czyn grozi nawet więzienie, to mężczyzna otrzymał jedynie pouczenie. Amerykanin oficjalnie przeprosił za swoje zachowanie.
Spencer “Corry" Jones, amerykański przewodnik podczas nagrywania w Nowej Zelandii survivalowego programu "Race to Survive" jesienią 2023 r. schwytał i zjadł ptaka zwanego weka. Jest to gatunek nielotny i chroniony, zagrożony wyginięciem.
Nowa Zelandia. Uczestnik programu "Race to Survive" zjadł ptaka weka
Ptaki te są jednym z przyrodniczych symboli Nowej Zelandii i obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy co do tego jak się z nimi obchodzić. Za zabicie weki grożą nawet dwa lata więzienia lub grzywna w wysokości 100 tys. dolarów nowozelandzkich.
Jak podaje USA Network emitujący ten reality show, program "Race to Survive" zabiera 9 dwuosobowych drużyn w dzikie regiony Nowej Zelandii. Uczestnicy konkurują ze sobą w walce o przetrwanie, ścigając się przez kraj na odcinku ponad 240 kilometrów. Zwycięzcy otrzymują nagrodę w wysokości 0,5 mln dolarów. Sami muszą jednak zdobywać wodę i pożywienie.
To właśnie drugi z elementów gry pogrążył Jonesa. Mężczyzna we fragmencie programu przyznał się do tego, że spożył chronionego ptaka i przeprosił za swoje zachowanie. Jak tłumaczył, był głodny i zdesperowany. On i jego towarzysz po tym incydencie zostali zdyskwalifikowani.
Wycofanie z wyścigu nie było jednak jedyną karą, jaka spotkała Amerykanina. Lokalny wydział ochrony przyrody wszczął wobec niego także postępowanie. Nie skończyło się jednak ani więzieniem, ani grzywną. Mężczyzna i producenci programu otrzymali jedynie pisemne ostrzeżenia.
Za zabicie chronionego ptaka grożą nawet dwa lata więzienia
"Unikalne okoliczności zdarzenia - uczestnicy byli przemęczeni i cierpieli z powodu znaczącego głodu, będąc w nietypowej i dynamicznej sytuacji w grupie - sprawiły, że według nas list z ostrzeżeniem był wystarczającą karą" - powiedział Dylan Swain z nowozelandzkiego wydziału ochrony przyrody cytowany przez CNN.
Ptaki z gatunku weka nie latają i słyną z tego, że są bardzo ciekawskie. Częściej jednak można je usłyszeć niż zobaczyć, ponieważ wydają charakterystyczne odgłosy, ale raczej stronią od towarzystwa ludzi.
Gatunek ten, osiągający rozmiary przypominające kurczaka, jest uznawany za zagrożony wyginięciem. Nowozelandzcy przyrodnicy od 1999 r. starają się zwiększyć populację ptaków, które są jednym z symboli okolicznej fauny.
Największymi naturalnymi zagrożeniami dla słynnych ptaków są małe ssaki, takie jak fretki, szczury czy koty. Ciekawskie nastawienie weki od wieków wykorzystywały niektóre plemiona maoryskie - ptaki dawały się łatwo złapać, więc były przystępnym źródłem pożywienia. Rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii wykorzystywali części tych zwierząt także jako perfumy, leki czy źródło surowców do produkcji ubrań.
Źródła: Zielona Interia, CNN, The Guardian