Śmierć, zniszczenie i głód. Wojna atomowa pozostawiłaby 5 mld ludzi bez jedzenia
Skutki ewentualnej wojny atomowej wykraczają daleko poza zniszczenia wywołane przez same bomby jądrowe. Najnowsza symulacja pokazuje, że w jej konsekwencji miliardy ludzi mogą umrzeć z głodu.
Symulacje konfliktu między mocarstwami jądrowymi sugerują, że nawet stosunkowo niewielka wojna nuklearna może spowodować śmierć głodową setek milionów ludzi. Większa wojna może kosztować życie miliardów ludzi.
Wojna nuklearna
W latach 80. naukowcy odkryli, że wojna nuklearna może wywołać burze ogniowe, wyrzucające do stratosfery chmury sadzy, która otoczyłaby świat i odbijała światło słoneczne, prowadząc do “nuklearnej zimy". Lili Xia z Rutgers University w New Jersey i jej koledzy przeanalizowali właśnie szczegółowo, w jaki sposób wojna nuklearna może wpłynąć na globalny system żywnościowy.
Zbadali 6 scenariuszy. Od najmniejszej, lokalnej wojny jądrowej między Indiami i Pakistanem, w ramach której uczeni zakładali wykorzystanie przez obie strony 100 15-kilotonowych bomb, po globalny konflikt między 7 krajami, w ramach którego wybuchłoby 4400 bomb o mocy 100 kiloton. W tym pierwszym przypadku do atmosfery trafiłoby 5 mld kg sadzy. W tym drugim - aż 100 mld.
Ludzie przeciw ludziom
Zespół przeprowadził następnie modelowanie, w jaki sposób gwałtowne ochłodzenie planety oraz inne zjawiska jak zmiany we wzorcach opadów wpłyną na plony głównych upraw i łowisk morskich w każdym kraju.
W najmniejszym scenariuszu wybuchy zabiłyby bezpośrednio około 27 milionów ludzi. 255 mln kolejnych zmarłoby z głodu w ciągu dwóch lat od wojny. Nawet bez uwzględniania takich konsekwencji jak zrujnowana infrastruktura lub skażenie radioaktywne, liczba dostępnych ludziom kalorii spadłaby na całym świecie o 8 proc.
Globalna wojna spowodowałaby natychmiastową śmierć 360 mln ludzi. Ponad 5 miliardów kolejnych pozostałoby bez jedzenia. Kraje uzbrojone w broń jądrową położone na wyższych szerokościach geograficznych na półkuli północnej - w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny - doświadczą największej redukcji kalorii we wszystkich scenariuszach, a ochłodzenie będzie miało większy wpływ na tamtejsze rolnictwo niż w tropikach.
"Wojna nuklearna jest zła nawet jeśli jesteś od niej daleko" - mówi Xia. Naukowcy nie uwzględnili sposobów, w jakie ludzie mogą się przystosować, takich jak jedzenie wodorostów lub owadów, ale te zmiany prawdopodobnie nie mogły nastąpić wystarczająco szybko, mówi badaczka. Karmienie zwierząt gospodarskich mniejszą ilością żywności pomogłoby zapobiec głodowi tylko w kilku krajach w najmniejszych scenariuszach. Kraje prawdopodobnie gromadziłyby zasoby, co ograniczyłoby handel, mówi Alan Robock z Rutgers University.