Tsunami w Europie. Kiedy znów uderzy?
Naukowcy od dawna analizują, jak uchronić Europę przed tsunami. Opracowują m.in. system wczesnego ostrzegania o zagrożeniu i sprawdzają, jaki jest najlepszy sposób ograniczenia szkód. Zagrożenie tsunami w Europie wzrasta z powodu zmian klimatu.
Zmiany klimatu wpływają na wiele procesów, występujących na Ziemi. Podnoszący się poziom mórz może zwiększyć ryzyko wystąpienia tsunami w Europie. Tsunami będzie silniejsze, ponieważ jeśli przybędzie wody morskiej, zalania terenów będą dotkliwsze niż dotychczas.
Tsunami nawiedzi Europę
Już teraz eksperci z zespołu UNESCO ds. tsunami ostrzegają, ale i pracują nad skutecznym wykrywaniem trzęsień ziemi w morzach. Są jednak zgodni co do tego, że fale tsunami nawiedzą Europę w rejonie Morza Śródziemnego w ciągu najbliższych 30 lat. Naukowcy opracowują ośrodki wczesnego ostrzegania, przygotowują niezbędne mapy ewakuacyjne i uświadamiają społeczności nadmorskie o istniejącym ryzyku. Powstał też dedykowany program o nazwie "Tsunami Ready".
Narażone na tsunami są zwłaszcza miasta takie jak Marsylia, Aleksandria i Stambuł. Kontynenty i oceany znajdują się na płytach tektonicznych, które się o siebie ocierają. Kiedy się zderzą, powstają zjawiska sejsmiczne, takie jak trzęsienie ziemi. Niestety w wielu regionach świata, skala zagrożenia, jakim jest tsunami, jest bagatelizowana. Ludzie wprowadzają się np. tam, gdzie ryzyko wystąpienia trzęsień ziemi i fal, jest gigantyczne. Turyści często nie śledzą map i ostrzeżeń meteorologicznych.
Tsunami w Europie i w Azji
Tsunami to seria fal wywołanych głównie przez podmorskie trzęsienia ziemi lub wybuchy wulkanów. Wywołują one ogromną skalę zniszczeń, którą oszacować można dopiero po ustąpieniu trzęsienia ziemi. Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim w 2004 r. było jednym z trzech największych kataklizmów, jakie odnotowano od 1900 r. Największe zniszczenia tsunami spowodowało na wybrzeżu Indonezji, Sri Lanki i Indii. Liczba zabitych w wyniku klęski wyniosła ponad 294 tys. ofiar. W 2010 r. trzęsienie ziemi w Japonii zabiło 15 tys. osób.
Ostatnie uderzenie tsunami na Oceanie Indyjskim zostało wywołane wybuchem wulkanu Krakatau w roku 1883 r.
Jednak i europejskie wybrzeża również doświadczyły w przeszłości tsunami. Były to zwłaszcza obszary, leżące wokół północno-wschodniego Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Naukowcy twierdzą, że obszary te są narażone na wystąpienie zabójczych fal, a ze względu na rozwiniętą turystykę, wielu ludzi może stracić życie.
W XV oraz XVIII w. tsunami nawiedziło Bałtyk.