Rolnik został skazany na rok więzienia i 3 mln zł grzywny za zatrucie rzeki

Magdalena Mateja-Furmanik

John Price, dyrektor spółki rolniczej w Herefordshire w Wielkiej Brytanii został skazany na rok bezwzględnego pozbawienia wolności i 600 tys. funtów (ponad 3 mln zł) kary za zniszczenie jednej z najbardziej dziewiczych rzek w kraju — rzeki Lugg. Wyspy powinny stać się inspiracją dla Polski, gdzie wciąż za zatrucie Odry nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności.

Rzeka Lugg jest jedną z najbardziej dziewiczych w Wielkiej Brytanii
Rzeka Lugg jest jedną z najbardziej dziewiczych w Wielkiej Brytanii123RF/PICSEL

Brytyjski odpowiednik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, The Environment Agency and Natural England, doprowadził do skazania dyrektora dużej spółki rolniczej za "bezmyślne zatrucie rzeki". Mężczyzna zlecił użycie ciężkiego sprzętu, w tym buldożerów i koparek, do pogłębienia i uregulowania 1,5-kilometrowego odcinka rzeki Lugg w Kingsland w Herefordshire. Ten zabieg doprowadził do zniszczenia koryta rzeki oraz jej brzegów, gdzie znajdowały się siedliska wydr, zimorodków, pstrągów i łososi.

The Environment Agency and Natural England stwierdziło, że naprawa wyrządzonych szkód zajmie dziesięciolecia.

Warto zauważyć, że podczas gdy próba pogłębiania i regulacji rzeki jest surowo karana więzieniem w Wielkiej Brytanii, w Polsce z takim samym pomysłem wystąpił sam rząd, który chciał uregulowania Odry na potrzeby żeglugi śródlądowej, pomimo głośnego sprzeciwu miłośników przyrody i naukowców. 

W Wielkiej Brytanii dewastacja rzeki została zatrzymana przez instytucję państwową. W Polsce sprawę w swoje ręce musieli wziąć obywatele, którzy zawiązali Koalicję Ratujmy Rzeki, by zatrzymać urzędników.    

Żałoba taka jak po Odrze?

Emma Johnson, kierowniczka The Environment Agency and Natural England, w wywiadzie udzielonym zaraz po werdykcie użyła słów, z którymi mogliby również empatyzować Polacy w związku z katastrofą na Odrze.

Zniszczenie tego odcinka rzeki Lugg było druzgocące dla obfitości i zasięgu gatunków, które kwitły w tej rzece. Rzeka Lugg jest jedną z najbardziej charakterystycznych rzek w Wielkiej Brytanii i zobaczenie tego bezmyślnego zniszczenia było druzgocące.
Emma Johnson dla The Guardian

Pomimo ogromu tragedii, Brytyjczycy mogą pocieszać się faktem, że sprawca został złapany i do katastrofy ponownie nie dojdzie. 

Źródło: The Guardian

Rzeki w Polsce wysychają. Susza zbiera żniwoPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?