Rakotwórcze kosmetyki do włosów. Znana firma przed sądem

Od wielu miesięcy toczy się postępowanie sądowe dotyczące potencjalnej szkodliwości produktów do prostowania włosów L'Oreal i Revlon. Postępowanie obejmuje aż ponad 8 tys. pozwów. Chodzi o kosmetyki zawierające ług, a które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów.

Badanie przeprowadzone w 2021 r. wykazało powiązania między stosowaniem środków zawierających ług a rakiem piersi
Badanie przeprowadzone w 2021 r. wykazało powiązania między stosowaniem środków zawierających ług a rakiem piersi/East News/PIKOVIT/Science Photo Library RF/East News123RF/PICSEL

Amerykański sąd stwierdził niedawno, że powodowie przedstawili wystarczające dowody na poparcie swoich zarzutów wobec firmy. Sędzia dodała, że firma nie ostrzegła klientów o ryzyku stosowania wadliwych produktów zawierających ług. Firmie postawiono 15 zarzutów, a kilka z nich zostało oddalonych.

Środki do prostowania włosów a rak

Pierwsze pozwy trafiły do amerykańskiego sądu po opublikowaniu w 2022 r. badania Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health), z którego wynika, że kobiety, które stosowały kilka razy w roku produkty zawierające ług, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na raka macicy. 

Amerykańska Agencja Żywności i Leków chce zakazać też stosowania formaldehydu w kosmetykach do włosów. Używanie go w wygładzających włosy kosmetykach uznano za ryzykowne ze względu na rakotwórcze działanie.

Z kolei badanie przeprowadzone w 2021 r. i opublikowane w czasopiśmie "Carcinogenesis" Uniwersytetu Oksfordzkiego, wykazało powiązania między intensywnym stosowaniem środków zawierających ług a rakiem piersi. Znaleziono jednak niewiele dowodów potwierdzających ten związek.

Z powodu wątpliwości naukowcy wezwali do przeprowadzania dalszych badań, aby ustalić, czy i jakie istnieją powiązania między rakiem piersi a produktami zawierającymi ług.

L'Oréal zapewnił wówczas o bezpieczeństwie stosowania swoich produktów.

Ług - czy jest bezpieczny?

Ług jest wodorotlenkiem metalu (najczęściej wodorotlenkiem sodu). Otrzymuje się go przez ługowanie popiołów lub silnych zasad rozpuszczalnych w wodzie i które wytwarzają żrące roztwory zasadowe.

Ług może być stosowany do produkcji mydła, używa się go też w przemyśle mięsnym i w środkach gospodarstwa domowego. Roztwory zawierające ługi mogą powodować oparzenia chemiczne, trwałe obrażenia, blizny i ślepotę przy bezpośrednim kontakcie. W razie połknięcia ługi mogą powodować śmierć.

Firma odpowiada

W oświadczeniu opublikowanym po złożeniu pierwszych pozwów firma L'Oreal stwierdziła, że "ma pewność co do bezpieczeństwa swoich produktów i uważa, że pozwy wniesione przeciwko firmie nie mają podstaw prawnych". 

Przedstawiciel Revlon przekazał Agencji Reutera, że firma "nie wierzy w to, że nauka potwierdza związek między środkami do prostowania lub włosów a rakiem".

W kwietniu b.r. działacze brytyjskiej grupy Level Up wezwali firmę kosmetyczną L'Oréal do wycofania silnych produktów ułatwiających prostowanie włosów i wygładzanie włosów (tzw. preparaty hair relaxer). Środki te są najczęściej stosowane przez kobiety z Afryki. 

Albania: Lotnisko w parku narodowymDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas