USA chcą zakazać formaldehydu w kosmetykach. Substancja jest rakotwórcza

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (U.S. Food and Drug Administration) zaproponowała wprowadzenie zakazu stosowania formaldehydu w kosmetykach do włosów. Związek ten jest dodawany do różnych produktów, w tym do środków służących wygładzaniu włosów. Stosowanie takich kosmetyków uznano za ryzykowne ze względu na rakotwórcze działanie.

Formaldehyd (aldehyd mrówkowy) to związek chemiczny o szerokim zastosowaniu w przemyśle. Używany jest jako środek ściągający i odkażający oraz konserwant dodawany m.in. do kosmetyków.
Formaldehyd (aldehyd mrówkowy) to związek chemiczny o szerokim zastosowaniu w przemyśle. Używany jest jako środek ściągający i odkażający oraz konserwant dodawany m.in. do kosmetyków.123RF/PICSEL

Formaldehyd (aldehyd mrówkowy) to związek chemiczny o szerokim zastosowaniu w przemyśle. Używany jest jako środek ściągający i odkażający oraz konserwant dodawany m.in. do kosmetyków.

Jego działanie może być jednak wysoce szkodliwe. FDA zareagowało w tej sprawie po wieloletnich protestach dotyczących obecności tego związku w kosmetykach wygładzających do włosów (tzw. hair relaxers). Sprawa ma związek z pozwem, jaki złożono w 2022 r. przeciwko firmie L'Oréal - falę pozwów rozpoczęła 28-letnia kobieta z Afryki, u której w wieku 28 lat stwierdzono raka macicy. Używała kosmetyków prostujących włosy.

Chemikalia w kosmetykach do włosów

Oprócz prawdopodobnych alergii i innych problemów zdrowotnych związanych z używaniem produktów z formaldehydem, jego stosowanie związane jest z rakiem i chorobami układu oddechowego.

Według ekspertów środki do wygładzania i prostowania włosów zawierają iście toksyczną mieszaninę substancji chemicznych, w tym formaldehyd. “Długotrwałe stosowanie chemicznych środków wygładzających włosy wiązało się ze zwiększonym ryzykiem raka macicy" - stwierdzili badacze amerykańskich uniwersytetów, którzy opublikowali w tym roku aktualizację badań z 2022 r. Prace były wspierane przez Fundację Badań nad Rakiem.

Narażone na ryzyko zachorowania na raka są narażone zwłaszcza kobiety afrykańskie, które używają tego typu kosmetyków. Analizę zjawiska przeprowadzono na ok. 45 tys. kobiet.

Formaldehyd w kosmetykach pełni rolę konserwantu oraz składnika aktywnego w antyperspirantach123RF/PICSEL

Formaldehyd w przemyśle

Formaldehyd w kosmetykach pełni rolę konserwantu oraz składnika aktywnego w antyperspirantach. Pochodne formaldehydu mogą być dodawane do kosmetyków jako składniki filmotwórcze, czyli takie, które mają za zadanie kontrolować lepkość i kondycjonować.

W UE istnieją dopuszczalne normy stężenia aldehydu mrówkowego w produktach. W środkach do wzmacniania i utwardzania paznokci maksymalne stężenie wynosi 5 proc. W produktach do higieny jamy ustnej stężenie wolnego formaldehydu nie może przekraczać 0,1 proc., a w pozostałych produktach kosmetycznych 0,2 proc.

Formaldehyd już jego pochodne w kosmetykach mogą znajdować się np. pod nazwami

ACETOPHENONE/OXYMETHYLENE COPOLYMER, CALCIUM POLYOXYMETHYLENE PYRROLIDONE, BENZOGUANAMINE/FORMALDEHYDE/MELAMINE CROSSPOLYMER, POLYOXYMETHYLENE GLYCOL UREA, ZINC FORMALDEHYDE SULFOXYLATE i inne.

Związek ten może wywoływać alergie, takie jak zapalenie skóry, objawiające się wykwitami skórnymi. Formaldehyd jest ponadto związkiem lotnym, więc jego pary mogą również spowodować alergie. Rzadko zdarzają się przypadki duszności, a nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Formaldehyd występuje też w środkach czystości, niektórych tekstyliach, środkach do prania chemicznego, farbach, lakierach i innych. Znane jest też stosowanie formaldehydu w balsamowaniu zwłok.

Zagrożenie wybuchem wulkanu na Islandii. Mieszkańcy czekają na powrót do domówAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas