Plaże jak szamba. Ulubione miejsce wakacji Polaków mierzy się z katastrofą

Położona na adriatyckim wybrzeżu Chorwacji wyspa Hvar mierzy się z ekologiczną katastrofą. Statki wycieczkowe zmieniają jej plaże w szamba - ostrzega dziennik "Slobodna Dalmacija".

Wybrzeże na wyspie Hvar w Chorwacji zamienia się w ściek - ostrzegają miejscowi. Wszystko przez nieroztropnych turystów
Wybrzeże na wyspie Hvar w Chorwacji zamienia się w ściek - ostrzegają miejscowi. Wszystko przez nieroztropnych turystówPeter ThompsonEast News

Chociaż Morze Adriatyckie zostało uznane przez Międzynarodową konwencję o zapobieganiu zanieczyszczeniom ze statków (MARPOL) specjalnym obszarem ekologicznym, a sezon dopiero się rozpoczyna, w tym roku ponownie dochodzi do poważnych skażeń wody związanych z odprowadzaniem odchodów i innych ścieków ze statków wycieczkowych - zauważa chorwacki dziennik.

Wybrzeże Chorwacji zamienia się się w ściek

"Ostrzegaliśmy o tym problemie kilka razy w zeszłym roku, ale w nic nie zostało zrobione. Okolice Hvaru zalewają odchody czy olej kuchenny z odpadami spożywczymi, które wylewają się z przepływających w pobliżu wyspy statków wycieczkowych" - mówi "Slobodnej Dalmaciji" Veljko Drinković, pracownik branży turystycznej adriatyckiej wyspy.

"Zdarza się tak, że rano cieszymy się krystalicznie błękitnym morzem, a już po południu, za sprawą prądów morskich, woda robi się brązowa" - dodaje mężczyzna.

Są to plamy o średnicy ok. 150 metrów, które pojawiają się po południu, gdy łodzie wracają z Hvaru na ląd. Niektórzy zabezpieczają plaże, instalując na wodzie specjalne tamy powstrzymujące część odpadów - relacjonuje dziennik.

Hotelarze i inni przedsiębiorcy zależni od turystyki wzywają władze Chorwacji do sprawdzenia, jak załogi statków pozbywają się ścieków i ukarania tych, którzy łamią przepisy.

Przede wszystkim należy stworzyć system zbierania tego typu odpadów i go przestrzegać. Nie ma nic skuteczniejszego niż uderzenie po kieszeniach tych, którzy nasze najpiękniejsze na świecie plaże zamieniają w szambo - podkreślają rozmówcy "Slobodnej Dalmaciji".

Wyspa Hvar leży u wybrzeży południowej części Chorwacji. Największą miejscowością na wyspie jest miasto Hvar liczące ok. 3,5 tys. mieszkańców. Miejscowa ludność żyje przede wszystkim z turystyki, jednak jednym z najbardziej charakterystycznych zajęć mieszkańców wyspy jest uprawa lawendy.

Niemcy: Turystyczna perła zagrożonaDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas