Pałac Buckingham za dobrostanem zwierząt. Koniec z pasztetem foie gras

Foie gras, czyli pasztet na bazie stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich nie będzie podawany w rezydencjach królewskich. Pałac Buckingham zareagował na apele organizacji prozwierzęcych, które od dawna prosiły o zaprzestanie kontrowersyjnej metody tuczenia ptaków.

Brutalna metoda karmienia wzbudza od dawna kontrowersje
Brutalna metoda karmienia wzbudza od dawna kontrowersjeROMUALD MEIGNEUX/SIPA/SIPA/East NewsEast News

Pałac Buckingham poinformował, że nie będzie już serwować pasztetu foie gras w królewskich rezydencjach. Król Karol wysłał wiadomość do organizacji PETA, że to odpowiedź na liczne apele organizacji prozwierzęcych.

Ptaki, zwłaszcza gęsi domowe hodowane na pasztet są karmione na siłę. W procesie tym podaje się ptakom nienaturalnie duże ilości jedzenia, aby utuczyć je w bardzo szybkim tempie. Wykorzystuje się do tego celu specjalne wlewy i rury. W efekcie przymusowego i powtarzającego się kilka razy w ciągu dnia karmienia, wątroba gęsi czy kaczki jest 10-krotnie większa niż powinna.

Taki pasztet strasburski jest uważany za specjał kuchni francuskiej i jest kojarzony z luksusem. W restauracjach trzeba za niego słono zapłacić.

Za cenę "luksusu" płacą jednak przede wszystkim zwierzęta.

Protest przeciwko tuczeniu gęsi na foie gras
Protest przeciwko tuczeniu gęsi na foie grasEast News

Król Karoll III często zabiera głos w sprawie ekologii i dobrostanu zwierząt. Twierdzi, że nie spożywa foie gras, stąd wzięła się decyzja o niepodawaniu go innym członkom rodziny i dworu.

Pasztet z tuczonych gęsi nie będzie podawany w Balmoral, Sandringham, Zamku Windsor, Hillsborough i Pałacu Buckingham.

W podziękowaniu za decyzję PETA wysłała królowi wegański pasztet.

Zagubione lub ranne zwierzęta. Jak pomóc?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas