Oficerowie z serialu "Star Trek" stali się żabami. Wszystko przez dźwięki

James Kirk dowodził gwiezdnym statkiem USS "Enterprise", Benjamin Sisko stał na czele Deep Space Nine, Kathryn Janeway kierowała "Voyagerem", a Michael Burnham to pierwszy oficer USS "Shenzhou". Teraz to także madagaskarskie żaby.

Żaba z rodzaju Boophis w lesie Analamazaotra na Madagaskarze
Żaba z rodzaju Boophis w lesie Analamazaotra na MadagaskarzeFrank Deschandol & Philippe Sabine/Bios Photo/East NewsEast News

Lasy Madagaskaru są wciąż dość słabo zbadane, a obfitują one nie tylko w wiele gatunków lemurów czy kameleonów, ale również nadzwyczajne bogactwo żab. Dzisiaj znamy 350 gatunków madagaskarskich żab (dla porównania: w Polsce mamy zaledwie sześć), są wśród nich jedne z najmniejszych z rodzaju Mini.

Maleńka żaba z rodzaju Mini z Madagaskarugucio55123RF/PICSEL

Teraz w lasach największej wyspy Afryki udało się odkryć, zidentyfikować i - co ważniejsze - nazwać siedem kolejnych nowych gatunków żab o bardzo ciekawej specyfice. To płazy z rodzaju Boophis. Jest to ogromna grupa nadrzewnych żab złożona z około 80 znanych już gatunków. Żyją one wyłącznie na Madagaskarze i sąsiednich wyspach Komorach. Żaby te mają charakterystyczne jasne oczy, więc miejscowi Malgasze zwą ja właśnie w taki sposób - "żabami o jasnych oczach". Ich delikatna, często zielonkawa skóra jest tak cienka, że niemal przezroczysta. U wielu gatunków można dostrzec dzięki temu narządy wewnętrzne.

Bardzo niezwykle są też odgłosy wydawane przez te żaby, stanowiące jeden z tajemniczych i niespotykanych elementów madagaskarskiego lasu. Nowe siedem gatunków żab wydaje dźwięki przywodzące na myśl jakieś informacje z Kosmosu. Odkrywcom skojarzyły się z serialem "Star Trek".

Dlatego owe siedem nowych gatunków otrzymało nazwy nawiązujące do kultowego serialu SF, emitowanego od 1966 roku. To opowieść o statku kosmicznym USS "Enterprise" przemierzającym przestrzeń kosmiczną, a także wielu innych pojazdach gwiezdnych.

Żaby z Madagaskaru skojarzyły się ze Star Trek

Nowe żaby z Madagaskaru zyskały łacińskie nazwy, które uwzględniły nazwiska kapitanów i oficerów statków kosmicznych i stacji z serii "Star Trek". To nazwy oddające im cześć. Mówimy o żabach nazwanych: Boophis kirki, Boophis picardi, Boophis siskoi, Boophis janewayae, Boophis archeri, Boophis pikei i Boophis burnhamae.

James Kirk dowodził USS "Enterprise", podobnie jak Christopher Pike, Jean-Luc Picard i Jonathan Archer. Benjamin Sisko stał na czele stacji kosmicznej Deep Space Nine, Kathryn Janeway kierowała "Voyagerem", a Michael Burnham to pierwszy oficer USS "Shenzhou".

Boophis ankaratra - jeden z gatunków żyjących na Madagaskarze o cienkiej, niemal przezroczystej skórzeFranco AndreoneWikimedia Commons

"Vertebrate Zoology" donosi o tym odkryciu i informuje, że owe kosmiczne dźwięki wydawane przez żaby są nawoływaniem samców poszukujących samic. A jest to dla niewielkich płazów równie trudne w wielkim lesie deszczowym Madagaskaru jak nawigowanie w przestrzeni międzygwiezdnej. To rodzaj autopromocji, który przekazuje samicom informacje o przydatności samca jako partnera.

Naukowcy uważają, że gdyby te żaby rechotały czy kumkały jak inne płazy, wydawały z siebie typowe dźwięki, te byłyby niesłyszalne w madagaskarskim lesie, przytłumione szumem rzek czy ciągłych deszczów. Wysokie gwizdy pozwalają się wyróżnić.

„Dlatego nazwaliśmy żaby imionami Kirka, Picarda, Sisko, Janeway, Archera, Burnhama i Pike’a, siedmiu najbardziej kultowych kapitanów z tej serii science fiction” - mówi profesor Miguel Vences z Uniwersytetu w Brunszwiku w oświadczeniu wydanym po odkryciu.

Dalej czytamy: „Kilka gatunków można znaleźć w miejscach łatwo dostępnych dla turystów, ale aby znaleźć niektóre z nich, musieliśmy podjąć duże wyprawy do odległych fragmentów lasów i szczytów górskich. Odbywało się to w atmosferze naukowej eksploracji, co naszym zdaniem jest zgodne z duchem Star Treka” – dodaje Mark D. Scherz z Muzeum Historii Naturalnej Danii na Uniwersytecie w Kopenhadze.

Co kumasz o żabach? Sprawdź się w quizie

W Polsce zaroiło się od niebieskich żab. Jak to możliwe?Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas