Niesprawiedliwa katastrofa humanitarna w Azji to skutek zmian klimatu
W wyniku klęski żywiołowej w Pakistanie zmarło już ponad 1000 osób. 30 mln jest poszkodowanych. Gigantyczna powódź sieje spustoszenie w azjatyckim kraju. Powodem są ekstremalne zmiany klimatu.
W wyniku ulewnych deszczów monsunowych i powodzi błotnych w Pakistanie zginęło już tysiąc osób. Od czerwca Pakistan mierzy się z żywiołem, który sieje spustoszenie. Minister ds. zmian klimatu Pakistanu, Sherry Rehman ocenia, że to poważna katastrofa klimatyczna.
Zdanie Rehman podziela sekretarz generalny ONZ António Guterres. Stwierdził bez wątpienia, że to co dzieje się w Pakistanie, to "katastrofa klimatyczna", która wymaga zdecydowanej międzynarodowej reakcji.
Pakistan jest zalany cierpieniem. Pakistańczycy stoją w obliczu monsunu na sterydach - nieubłaganego wpływu epokowych poziomów deszczu i powodzi. ONZ wystosowała dziś błyskawiczny apel o zebranie funduszy na wsparcie poszkodowanych.
Z powodu ulewnych deszczów monsunowych aż jedna trzecia Pakistanu znalazła się pod wodą. To największa powódź w kraju od 2010 roku. Wówczas zginęło dwa razy więcej ludzi. Największe zniszczenia odnotowano na południu kraju.
Ministrowie rządu stwierdzili, że katastrofa będzie kosztować ponad 10 miliardów dolarów.
Niesprawiedliwość
Sherry Rehman przyznała, że na jedno małe miasteczko Padidan, spadło ponad 1700 mm deszczu w ciągu jednego dnia. W wywiadzie dla Sky News powiedziała, że helikoptery ratunkowe mają problem ze znalezieniem suchego lądu. Rehman dodała, że to, co dzieje się w kraju, ma znamiona katastrofy humanitarnej.
Pakistan od dawna uważany jest za jeden z krajów najbardziej narażonych na skutki zmian klimatycznych ze względu na położenie geograficzne oraz poziom ubóstwa. Niesprawiedliwością jest fakt, że kraj ten nieznacznie przyczynia się do globalnego ocieplenia. W przeciwieństwie np. do europejskich krajów, takich jak Włochy, Hiszpania czy Polska.
Jacobabad w Pakistanie to jedno z najgorętszych miast świata, odnotowano tam rekordowy poziom temperatury - 51°C.
“Dziś to Pakistan. Jutro może to być twój kraj" - podsumował swoje wystąpienie Guterres.
Podczas gdy Pakistan doświadcza śmiertelnych powodzi, sąsiednie Chiny w ostatnich tygodniach zostały dotknięte poważną suszą, która zakłóciła dostawy energii i zmusiła do zamknięcia fabryk.