Niemcy chcą lepszych warunków dla zwierząt. Proponują podatek od mięsa

Rząd Niemiec ogłosił, że będzie dążyć do poprawy warunków bytowania zwierząt w hodowlach. Na ten cel przeznaczono co najmniej miliard euro. Pomoc finansowa ma trafić najpierw do hodowców świń.

Świnie będą mieć lepsze warunki na terenie Niemiec? Resort rolnictwa ma taki cel
Świnie będą mieć lepsze warunki na terenie Niemiec? Resort rolnictwa ma taki cel123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Pomoc od niemieckiego rządu mają otrzymać zwłaszcza mniejsi hodowcy, którzy będą chcieli przekształcić hodowle na bardziej zrównoważone i przyjazne zwierzętom. Resort rolnictwa zaznaczył, że cały proces dofinansowania ma być prosty i intuicyjny, a pieniądze będzie można otrzymać poprzez wypełnienie wniosków online.

Niemieccy rolnicy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie od początku kwietnia b.r.

Poprawa życia zwierząt i podatek od dobrostanu

Minister rolnictwa Niemiec Cem Özdemir ogłosił, że wsparcie ma służyć nie tylko podniesieniu jakości życia zwierząt hodowlanych, ale także walce ze zmianami klimatycznymi. Rząd wesprze najpierw hodowców świń, a jeżeli znajdą się dodatkowe środki finansowania, pomoc otrzymają również hodowcy innych gatunków zwierząt. To jedna z propozycji, jaką niemiecki rząd zaoferował w świetle protestów rolników.

Inną propozycją, jaką w lutym przedstawił rząd (choć ten pomysł pojawił się już w 2020 r.), jest wprowadzenie podatku od dobrostanu zwierząt. Miałby on zostać nałożony na konsumentów, czyli byłby uwzględniony w cenie mięsa. Następnie "podatek" miałby trafiać do rolników, którzy mogliby przeznaczyć go na transformację hodowli na lepszą dla zwierząt i środowiska.

Niemieckie media podają, że pomysł spotkał się z zarówno dobrym, jak i złym przyjęciem przez rolników. Zadowolenie wyraziły organizacja działające na rzecz polepszenia bytu zwierząt.

Program finansowania modernizacji hodowli zwierząt jest również zgodny z założeniami Unii Europejskiej.

Koniec chowu klatkowego może nie nadejść

Podniesienie dobrostanu zwierząt w hodowlach na terenie UE jest integralną częścią unijnej polityki "Od pola do stołu". Strategia ta ma na celu zapewnienie zdrowszej i zrównoważonej żywności, a także zmniejszyć ślad środowiskowy systemów żywnościowych.

W 2021 r. Komisja Europejska potwierdziła, że od 2027 r. na terenie wspólnoty obowiązywał będzie zakaz chowu klatkowego. W ub. r. Ursula von der Leyen ogłosiła, że poparty przez miliony Europejczyków zakaz być może nie wejdzie w życie w planowanym terminie.

"Wydarzenia": Zwierzęta płacą swoim zdrowiem i życiem. Powodem wyrzucany do lasu spleśniały chlebPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas