Największe pożary w historii
Wyższe temperatury, porywisty wiatr, mniejsze opady i susze to sprzymierzeńcy pożarów. Żywioł ognia rozprzestrzenia się bardzo szybko, a jego ugaszenie trwa nawet miesiącami. Niestety ze względu na zmiany klimatu, sezony występowania pożarów stają się coraz dłuższe i intensywniejsze. Gdzie i kiedy zdarzyły się największe pożary w historii?
Spis treści:
1. Rosja - pożary tajgi syberyjskiej w 2003 r.
Podczas niezwykle upalnego lata w 2013 r. w Rosji spłonął teren o powierzchni 55 mln akrów/22 mln ha. Seria niszczycielskich pożarów spaliła lasy i zniszczyła ziemię na obszarach tajgi wschodniej. Pożary rozprzestrzeniły się na Syberię, rosyjski Daleki Wschód (na wschodzie azjatyckiej części Rosji), północne Chiny i północną Mongolię. Dym dotarł do Kioto i tysiące kilometrów dalej.
Powodem wybuchu rozległego pożaru było połączenie skrajnie suchych warunków z nadmierną eksploatacją ziem i intensywnym rolnictwem, praktykowanym od kilkudziesięciu lat. Emisje, które powstały w wyniku pożaru był tak gigantyczne, że ich skutki są widoczne nawet po 9 latach. Naukowcy oceniają, że w wyniku rozległych płomieni zubożała warstwa ozonowa.
2. Australia - pożary w 2019 i 2020 r.
Tragiczne pożary w Australii zniszczyły ponad 42 mln akrów terenów, czyli prawie 17 mln ha. Zdjęcia z płonących lasów obiegły cały świat. Pożary miały katastrofalny wpływ na lokalne ekosystemy.
Zginęły ponad 3 mld zwierząt, w tym najbardziej charakterystyczne gatunki występujące w Australii, jak koala (zginęło 61 tys. tych zwierząt) i kangur. Pożary nawiedziły Nową Południową Walię i Queensland w południowo-wschodniej Australii.
2019 i 2020 rok były jednymi z najbardziej suchych i najgorętszych lat w historii Australii. Dane opublikowane klimatologów pokazują, że średnia temperatura w Australii w 2019 r. była o 1,52°C wyższa od dotychczasowej średniej. 2019 rok był tym samym najcieplejszym krokiem od czasu rozpoczęcie monitoringu w 1910 r. Z kolei opady deszczu były o 40% niższa niż średnia z 1900 roku.
3. Australia - pożary w 1939 r.
Black Friday, czyli Czarny Piątek w styczniu 1939 r., przeszedł do historii jako punkt kulminacyjny długotrwałych susz. Spaliło się ponad 2 mln ha terenów w stanie Wiktoria. Wysokie temperatury i silne wiatr pogłębiły problem suszy, a pożar rozniósł się, zabijając ok. 70 osób i niszcząc setki gospodarstw domowych. Pożary objęły ponad trzy czwarte obszaru stanu. Black Friday to jeden z trzech największych pożarów, jakie odnotowano w Australii.
13 stycznia 1939 r. temperatury osiągnęły 44,7℃ w Melbourne i 47,2℃ w Mildurze na północnym zachodzie. Popiół z pożaru pojawił się aż w Nowej Zelandii.
4. Boliwia - pożary w 2010 r.
Pożary lasów w Boliwii (Ameryka Południowa) zniszczył prawie 4 mln akrów terenów (1,6 mln ha). W sumie zarejestrowano aż 34 tys. ognisk na obszarze 2,6 mln. Gęsty dym spowodował wstrzymanie wielu lotów, zamknięto 23 regionalne lotniska, a w kraju ogłoszono stan wyjątkowy. Do pożarów przyczynili się rolnicy, którzy wypalali trawy. Ekstremalna susza panująca w tym czasie w kraju wzmocniła tragiczny efekt.
5. Kanada - pożary w 2014 r.
W 2014 r. na terytoriach północno-zachodnich Kanady spaliło się ponad 8,5 mln akrów ziemi (3,5 mln ha). W północnej Kanadzie wybuchło ponad 150 oddzielnych pożarów. Uważa się, że 13 z nich zostało spowodowanych przez ludzi. Szkodliwy dym był widoczny w USA, ale też w odległych krajach, jak Portugalia. Działania strażaków oszacowano na kwotę 44,4 mln dolarów.
6. Kanada - pożary w 1919 i 1950 r.
Pomimo tego, że pożar miał miejsce ponad sto lat temu, Wielki Pożar z 1919 r. jest opisywany jako jeden z największych i najbardziej niszczycielskich pożarów w historii. Na początku maja liczne pożary przetoczyły się przez las borealny kanadyjskich prowincji Alberta i Saskatchewan. Sucha pora, porywisty wiatr roznieciły pożar ściętego drewna. Ogień był niezwykle trudny do opanowania, zniszczył 2 mln ha lasu, zabił setki zwierząt i ok. 11 osób.
Kanadyjski pożar z 1950 r. określa się mianem "Fire 19". Przeszedł on do historii jako jeden z największych zarejestrowanych pożarów w historii Ameryki Północnej. Spaliło się ponad 1,7 mln ha ziemi. Gęsta chmura dymu przesłaniała Słońce przez 7 dni.
7. Alaska - pożary w 2004 r.
Pożary, które roznieciły się na Alasce w 2004 r. spaliły największy obszar ziemi w historii tego stanu. Ponad 2,6 mln ha terenu spłonęło w wyniku wybuchu 701 pożarów. 215 z nich zostało zapoczątkowanych przez uderzenie pioruna, a pozostałe 426 zostały zainicjowane przez ludzi. Lato 2004 było wyjątkowo ciepłe i wilgotne w porównaniu z typowym klimatem, panującym na Alasce. Suchy sierpień pogłębił ryzyko występowania pożarów.
8. Chiny i Rosja - pożary w 1987 r.
Pożar na terenie Chin i Rosji przeszedł do historii jako Black Dragon Fire. Był to najbardziej śmiertelnym pożar lasu w Chińskiej Republice Ludowej. Ogień wybuchł w prefekturze Daxing'anling w Heilongjiang 6 maja 1987 r. i rozprzestrzenił się na Związek Radziecki. Pożar trwał prawie miesiąc i został ugaszony ostatecznie w czerwcu. Objął 10 tys. km2. W pożarze zginęło ponad 200 osób, 260 zostało rannych, a bez dachu nad głową pozostało 50 tys. osób.