Nadzwyczajne możliwości. Uszkodzone łączą się w jeden sprawny organizm
Żebropławy z gatunku Mnemiopsis leidyi okazują się mieć niezwykłe zdolności regeneracji. Dwa uszkodzone osobniki w basenie laboratorium badawczego Uniwersytetu w Exeter połączyły się w jeden. Zrosły się ich narządy i powstał jeden organizm.
Te zwierzęta przypominają meduzy, więc niegdyś zaliczano je do parzydełkowców, których jedną z form rozwoju jest właśnie meduza. Dzisiaj jednak gatunek Mnemiopsis leidyi zalicza się do żebropławów. Są podobne do parzydełkowców i wraz z nimi zalicza się je do jamochłonów. Jedną z różnic jest to, że żebropławy nie mają komórek parzydełkowych. Pokarm łapią nieco inaczej, są pomocą komórek zwanych koloblastami.
Mnemiopsis leidyi jako przedstawiciel żebropławów był przedmiotem badań naukowców Uniwersytetu w Exeter. Zauważyli oni osobnika tego gatunku w basenie z morską wodą w tutejszym laboratorium. Wyglądał dość niecodziennie. Niektóre części jego ciała np. systemy czuciowe były zdublowane. Zaczęli się zastanawiać, dlaczego.
Aby rozwiać bądź potwierdzić swoje podejrzenia, usunęli fragmenty ciał niektórych żebropławów i zostawili je w basenie w parach. Chcieli sprawdzić, czy czasem te zwierzęta nie łączą się z sobą w jeden organizm. 9 na 10 takich eksperymentów potwierdziło, że tak właśnie się dzieje.
Żebropławy łączą się w jeden organizm
Gdy któreś żebropławy były uszkodzone i traciły części swych ciał, łączyły się z innym osobnikiem. Powstawał jeden w pełni sprawny osobnik. Kilkanaście godzin wystarczyło, by z dwóch osobników powstał jeden, bez jakichś istotnych różnic w porównaniu do pierwowzoru i śladów połączenia. Naukowcy potwierdzili, że w pełni działały narządy zwierzęcia np. układ nerwowy. Dotknięcie po jednej stronie żebropława wywoływało także reakcje po drugiej stronie nowego ciała, pochodzącej z innego osobnika.
"Current Biology" donosi o tym odkryciu, które może być niezwykle ważne w kontekście także ludzkiej medycyny np. prac nad przeszczepami czy regeneracją, a także bardziej skomplikowanymi operacjami. Tak proste organizmy jak żebropławy mają bowiem sposób na to jak połączyć z sobą ciała i wszystkie narządy, w tym także newralgiczne.