Na wyspie skrywał się wielki skarb. Najbardziej kompletny szkielet od lat

125 mln lat temu żył i zjadał miejscowe rośliny dinozaur nazwany Comptonatus chasei. Należał do iguanodonów i przemierzał tereny znajdujące się w dzisiejszej Europie w miejscu, gdzie teraz leży Kanał La Manche. Jego szczątki odkryte zostały na wyspie Wight u południowych brzegów Anglii, a są to szczątki szczególnie. To najbardziej kompletny szkielet dinozaura w Wielkiej Brytanii od ponad stu lat.

Comptonatus miał wielkość żubra i żył na wyspie u południowych brzegów Anglii
Comptonatus miał wielkość żubra i żył na wyspie u południowych brzegów Angliiianwool123RF/PICSEL

Mieszkańcy pokrytej wspaniałymi klifami wyspy Wight żartują, że w zasadzie powinni mieć w herbie dinozaura. Te zwierzęta są w jakimś sensie symbolem wysepki leżącej na Kanale La Manche u południowych brzegów Anglii. 

Wyspa Wight jest jednym z najbardziej obfitujących w skamieniałości dinozaurów miejsc w Europie. Znaleziono tu szczątki ponad 20 gatunków dinozaurów oraz innych zwierząt z okresu kredy. W zatoce Compton podczas odpływu widoczne są ślady dinozaura.

To efekt przeszłości wyspy, która wyłoniła się pod koniec epoki lodowcowej, gdy stopniał lądolód pokrywający Europę. Wight oddzieliła się wtedy od Wielkiej Brytanii, pojawił się Kanał La Manche, który w dawnych epokach nie istniał. Tereny te w jurze i kredzie przemierzały spore grupy dinozaurów, a obfitość ich szczątków na Wight jest imponująca.

Iguanodony stadami przemierzały Europę

Znajduje się tu szczególnie dużo iguanodonów, czyli sporych roślinożerców mezozoiku. To jedna z najlepiej poznanych grup dinozaurów. Nic dziwnego, znamy je od dwustu lat. 

To drugie - po megalozaurze - dinozaury, jakie udało się odkryć, zwłaszcza na terenach dzisiejszej Anglii, Belgii i Francji. Do tej grupy należą takie zwierzęta jak Iguanodon, Edmontosaurus, Ouranosaurus, Camtosaurus czy największy Zhuchengosaurus z Chin, który osiągał aż 16 metrów. Był więc większy od tyranozaura.

Comptonatus z wyspy WightWikimediaCommonsWikimedia Commons

Do iguanodonów należał także Comptonatus chasei znaleziony i opisany w tym roku na wyspie Wight. To znalezisko szczególne nie tylko dlatego, że to bardzo duży dinozaur, ale także dlatego, że jego szczątki są najbardziej kompletnym skamieniałym szkieletem dinozaura odnalezionym w Wielkiej Brytanii od ponad stu lat, od znalezienia mantelizaura w 1914 r. - kolejnego europejskiego iguanodona.

Komptonat żył we wczesnej kredzie zapewne na obszarach lądu obejmujących nie tylko wyspę Wight, ale dno dzisiejszego Kanału La Manche i Morza Północnego. Klimat był tu wtedy ciepły, ale nie tropikalny, ale raczej śródziemnomorski. Częste powodzie, lawiny błotne i pożary sprawiały, że szczątków mamy sporo i są one nieźle zachowane.

Te iguanodony żyły zapewne w stadach, a dorosły osobnik miał wielkość żubra. Ważył niemal tonę, poruszał się głównie na czterech kończynach. Przednie były jednak krótsze i komptonat zapewne nie miał problemu, by wstawać na dwie łapy, np. by sięgnąć wyżej rosnących roślin albo lepiej coś zobaczyć. Aż 149 jego kości wykopano w klifach zatoki Compton na wyspie Wight, stąd jego nazwa.

Wielka Brytania. Pierwsza solarna ulica LondynuDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas