Miasto Uważności powstanie w Azji. Nie będzie samochodów i smogu
W Bhutanie powstanie Miasto Uważności (ang. Mindfulness City). Koncept zakłada stworzenie nowoczesnej przestrzeni dla ponad miliona osób. W metropolii będzie ustanowione inne prawo niż to obecnie obowiązujące w Królestwie Bhutanu. Ważnym aspektem funkcjonowania miasta będzie ekologia.
Zapowiedziane przez władze Bhutanu Miasto Uważności ma być projektem przełomowym. Z lotu ptaka przestrzeń będzie uporządkowana na wzór mandali, czyli wzoru o symbolicznym znaczeniu religijnym i duchowym. Projekt miasta opiera się zresztą na buddyjskim dziedzictwie i kulturze regionu, która kładzie nacisk na rozwój osobisty, świadomość i uważność.
W mieście nie będzie można korzystać ze środków transportu innych niż rower. Nacisk zostanie położony na poruszanie się pieszo. Bhutan już teraz jest wyjątkowy - jest jedynym krajem na świecie o ujemnej emisji dwutlenku węgla.
Bhutan postawi Miasto Uważności. Budowa potrwa 20 lat
W Gelephu Mindfulness City (GMC) będą obowiązywać szczególne zasady. Miasto ma promować zrównoważony transport, zwłaszcza spacery, i jazdę na rowerze. Do miasta nie będzie można wjechać samochodem - w ten sposób przestrzeń ma być wolna od emisji i zanieczyszczeń. GMC ma polegać wyłącznie na odnawialnych źródłach energii i mają się tu mieścić centra logistyczno-technologiczne.
Miasto Uważności ma wspierać zrównoważoną i ekologiczną turystykę, poprzez edukację i organizację wspólnych aktywności w przyjaznej przestrzeni. Ważnym aspektem w funkcjonowaniu miasta ma być rozwój duchowy.
Metropolia zostanie stworzona na obszarze ponad 2500 km kw. i będzie znajdować się na granicy z Indiami. Budowa miasta będzie wieloetapowa, a Miasto Uważności ma zostać oddane do użytku w 2045 r. Aby powstało, potrzebne są ogromne pieniądze.
Inicjatorem stworzenia wyjątkowej przestrzeni dla miliona osób jest 44-leti król Bhutanu Jigme Khesara Namgyala Wangchuck. Król chce przyciągnąć zewnętrznych inwestorów do wsparcia utworzenia Miasta Uważności. Właśnie rozpoczęło się zbieranie funduszy potrzebnych do rozpoczęcia projektu.
Bhutan chce rozwinąć skrzydła
Bhutan to kraj zamieszkiwany przez ok. 800 tys. osób. Kraj jest położony między azjatyckimi Indiami i Chinami i jest uważany za jeden z najmniej rozwiniętych krajów świata. Gospodarka Bhutanu jest dość słabo rozwinięta, czego efektem jest duża skala bezrobocia. Młodzi mieszkańcy Bhutanu wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy m.in. do Australii.
Kraj stracił część przychodu z do niedawna prosperującego sektora turystycznego, który jednak wyhamował w ostatnich latach. Szczyty leżące w północnej części Bhutanu sięgają powyżej 7000 m n.p.m. Góry stanowią większość powierzchni kraju.