Koniec kryzysu? Zapasy gazu w Europie są na rekordowym poziomie

Jesteśmy w środku sezonu zimowego, a zapasy gazu w Europie północno-zachodniej są rekordowo wysokie. Od połowy grudnia temperatury są wyjątkowo łagodne, co jest nie bez znaczenia dla energetyki.

Wszystko wskazuje na to, że Europa poradzi sobie w pierwszym sezonie grzewczym bez dostaw gazu z Rosji. Wypełnienie magazynów jest na rekordowo wysokim poziomie i surowca raczej nie zabraknie
Wszystko wskazuje na to, że Europa poradzi sobie w pierwszym sezonie grzewczym bez dostaw gazu z Rosji. Wypełnienie magazynów jest na rekordowo wysokim poziomie i surowca raczej nie zabraknie BloombergGetty Images

Przepisem na sukces Europy w obliczu kryzysu energetycznego i braków gazu okazała się mieszanka szczęścia i dobrego przygotowania - ocenia analityk John Kemp dla Reutersa. O zapasy surowca zadbali politycy i rynek, dzięki czemu sezon udało się rozpocząć z największymi zapasami gazu w historii.

Historycznie wysokie zapasy gazu w Europie

Nie bez znaczenia pozostało także oszczędzanie energii przez przemysł i, w mniejszym stopniu, przez klientów indywidualnych. Do mniejszego zużycia gazu przyczyniła się też na pewno łagodna zima, dzięki czemu magazyny w połowie stycznia są nadal wypełnione.

15 stycznia zasoby gazu w Unii Europejskiej i Wlk. Brytanii wynosiły 922 terawatogodziny. Zapasy były większe o ponad 40 proc. w porównaniu z poprzednią średnią 10-letnią. Gazu w magazynach było też więcej niż nawet w grudniu czy październiku 2022 r.

Obecny sezon grzewczy rozpoczął się w standardowym terminie. Październik w Europie był cieplejszy niż zwykle, ale za to w pierwszej połowie grudnia temperatury były niższe niż średnia. Do końca 2022 roku duże miasta takie jak Frankfurt miały podobną liczbę stopniodni grzania, co w poprzednich latach.

Ciepły grudzień i styczeń pomogły całej Europie

Jednak od połowy grudnia zapotrzebowanie na ogrzewanie znacznie zmalało, co jest ewenementem w porównaniu z minionymi okresami. Między 19 grudnia a 15 stycznia liczba stopniodni grzania była niższa o 157 w porównaniu ze średnią.

Do tej pory zapotrzebowanie na ogrzewanie tej zimy było niższe o 20 proc. niż normalnie. Przewiduje się, że Europa zakończy sezon grzewczy ze stanem magazynów wynoszącym 612 TWh, czyli o prawie 100 terawatogodzin więcej niż wcześniej szacowano. Prognozuje się, że wypełnienie magazynów na zakończenie sezonu będzie rekordowo wysokie.

oprac. Jakub Wojajczyk

Żubry na celowniku kłusownikówINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas