Igrzyska tuż, tuż. W Sekwanie nie można się kąpać od 100 lat
Paryż wydał 1,4 mld euro na gigantyczną podziemną “wannę” do magazynowania ścieków, aby nie spływały do Sekwany. By przekonać, że nie ma żadnych powodów do obaw przed zachorowaniem mer Paryża Anne Hidalgo pływała w rzece. Do rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu pozostał niespełna tydzień.
W niedawno przeprowadzonym badaniu stanu Sekwany wykazano obecność bakterii E.Coli, co oznacza, że rzeka nie nadaje się do pływania. A stan wody w Sekwanie może mieć wpływ na przebieg wydarzeń sportowych, które będą się odbywać z racji rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich. Rzeka ma być częścią zawodów w triatlonie, a na otwarcie igrzysk na barkach mieli uroczyście wpłynąć sportowcy.
Miasto wydało bajońską sumę na oczyszczenie wody w Sekwanie - na dowód, że nie ma już zagrożenia zakażenia się bakterią E.Coli burmistrz Paryża Anne Hidalgo weszła do rzeki. Również francuska minister sportu, Amélie Oudéa-Castéra, jest tak pewna czystości, że w weekend wskoczyła do niej. Od ponad 100 lat w Paryżu i okolicach obowiązuje zakaz pływania w Sekwanie.
Paryż wybudował gigantyczny zbiornik na ścieki
Aby oczyścić rzekę, miasto zainwestowało 1,4 mld euro w budowę infrastruktury, która będzie mogła wyłapywać więcej wody deszczowej podczas ulew - tej samej wody zawierającej bakterie i stanowią zagrożenie.
Już w maju miasto przetestowano pierwszy zbiornik. Postawiono wielgachny, podziemny zbiornik na wodę obok stacji kolejowej Austerlitz. Jego celem jest zbieranie nadmiaru wody deszczowej i zapobieganie przedostawaniu się zanieczyszczeń do Sekwany. Zbiornik ma pojemność aż blisko 20 basenów olimpijskich. Stanowi główne ulepszenie infrastruktury na czas Igrzysk, ale także po to, aby zapewnić Paryżanom czystszą Sekwanę w nadchodzących latach.
Jednak kilka ulewnych deszczy może spowodować wzrost liczby bakterii E. Coli powyżej limitu 900 jednostek, który Światowa Federacja Triathlonu uznała za bezpieczny dla zawodów.
Dlaczego woda w Sekwanie jest taka brudna?
Powód jest bardzo prosty - stara kanalizacja. Paryż, podobnie jak wiele starych miast na świecie, ma system kanalizacji zbiorczej. Oznacza to, że ścieki i wody opadowe miasta przepływają przez te same rury. Przy intensywnych lub długotrwałych opadach wydajność rur zostaje osiągnięta, a to oznacza, że pozostałe ścieki wpływają wprost do rzeki, a nie do oczyszczalni.
Eau de Paris, grupa monitorująca, codziennie badała wodę w rzece. W ostatnich tygodniach wyniki wskazywały na niebezpieczne stężenie bakterii E. coli, ale na początku lipca pojawiły się lepsze wyniki.
Jak poinformowali organizatorzy Igrzysk Olimpijskich, jeśli woda w Sekwanie nadal będzie brudna, to triatlon nie będzie już obejmował części pływackiej, a maraton pływacki zostanie przeniesiony na stadion żeglarski Vaires-sur-Marne.