Epidemia ptasiej grypy zabiła 50 mln ptaków w USA

Rekordowa ilość martwych ptaków w USA. Z powodu epidemii ptasiej grypy, umarło ponad 50 mln kurczaków i indyków. Ptasia grypa roznosi nie najłatwiej i najszybciej w dużych skupiskach zwierząt w hodowlach przemysłowych.

Martwe ptaki w fabryce przetwórstwa
Martwe ptaki w fabryce przetwórstwaAytug Can Sencar/Anadolu AgencyGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ptasia grypa zabiła w tym roku 50,54 miliona ptaków w Stanach Zjednoczonych. To najbardziej śmiercionośna epidemia tej choroby w historii kraju. Dane przekazał Departament Rolnictwa USA.

Masowa śmierć kurcząt, indyków i innych ptaków w tym roku jest jak dotąd największą taką katastrofą w historii kraju. Choć w przypadku wybuchu epidemii w 2015 r. umarło niewiele mniej zwierząt, bo aż 50,5 mln ptaków.Masowo zabijają ptaki

Ptaki często umierają po zarażeniu się wirusem. Całe stada tych, które przeżyły, a które liczą na fermach nawet milion osobników, są także zabijane. Ptak może być nosicielem wirusa, ale nie musi zachorować.

Departament Rolnictwa twierdzi, że straty hodowców spowodowały gigantyczny wzrost cen jaj i mięsa drobiowego.Podczas tegorocznych obchodów Święta Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych, Amerykanie musieli zapłacić za mięso z indyka znacznie więcej.

Jak wynika z danych podanych przez departament, epidemia w USA rozpoczęła się w lutym i zaraziła stada ptaków z 46 stanów. Wirusa przenoszą też dzikie ptaki, takie jak kaczki. Zwierzęta hodowlane zarażają się nim poprzez kontakt z odchodami lub bezpośrednio od nosiciela.

W 2015 roku około 30 proc. przypadków zarażeń wirusem w hodowlach było według Amerykanów bezpośrednio związanych z dzikim ptactwem.

Niderlandy: Sztuka w walce o klimatDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas