Chmura pyłu i gruz. Koszty środowiskowe wystrzelenia i wybuchu rakiety SpaceX
Rakieta firmy SpaceX została wystrzelona w powietrze nad Zatoką Meksykańską. Spektakle tego typu przykuwają uwagę opinii publicznej, jednak mają też ciemną stronę - negatywnie oddziałują na środowisko.
Wystrzelenie rakiety SpaceX odbyło się w południowym Teksasie w pobliżu rezerwatu przyrody i plaży Boca Chica. Według lokalnych służb gruz i pył, jaki pojawił się z powodu wybuchu rakiety, opadł na pobliskie miasteczko, a kilka kilometrów od plaży wybuchł pożar.
Podczas startu systemu nośnego Starship została uszkodzona także platforma, z której rakieta wzbiła się w powietrze. Nikt nie został ranny. Nie znaleziono martwych zwierząt. W ziemi powstał za to charakterystyczny krater. Lot systemu trwał ok. 4 minut.
Skutki wystrzału
Ekolodzy z agencji United States Fish and Wildlife Service apelują o przeprowadzanie badań i analiz dotyczących potencjalnych zagrożeń płynących z wystrzeliwania rakiet. Według nich na niebezpieczeństwo narażeni są zarówno ludzie, jak i dzika przyroda, w tym zwierzęta. Agencja sporządziła szczegółowy raport dotyczący szkód środowiskowych, jakie wyrządziła misja SpaceX. Gdyby gruz spał w innym miejscu, mógłby zagrażać gatunkom ptaków narażonych na wyginięcie.
Przed 20 kwietnia Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) przyznała firmie SpaceX licencję na wystrzelenie statku kosmicznego za pomocą superciężkiego systemu nośnego Starship. Był to lot bezzałogowy. W zeszłym tygodniu FAA poinformowała, że zgodnie z prawem wszczęła dochodzenie w sprawie "nieszczęśliwego wypadku". Zanim FAA przyznała licencję firmie SpaceX, ekolodzy naciskali na dokładniejsze badanie wpływu wystrzału na środowisko.
Pomimo przerwania misji i wybuchu rakiety w powietrzu, firma SpaceX stwierdziła, że jest zadowolona ze swojego osiągnięcia i planuje kolejne próby wystrzeliwania systemów.