Bezcenne kości mamuta w piwniczce na wino. Zaskakujące odkrycie Austriaka

Właściciel winiarni z Austrii przeżył niedawno nie lada zdziwienie. Okazało się bowiem, że w piwnicy, gdzie przechowywał beczki z winem, zakopane były kości. I to nie byle kości, bo należały one do mamutów i liczą między 30 a 40 tys. lat. To najbardziej znaczące znalezisko tego typu od ponad 100 lat - twierdzą naukowcy.

Właściciel winiarni z Austrii może mówić o wielkim szczęściu. W piwnicy znalazł... kości mamutów sprzed ok. 40 tys. lat
Właściciel winiarni z Austrii może mówić o wielkim szczęściu. W piwnicy znalazł... kości mamutów sprzed ok. 40 tys. latOeAW-OeAI/H. Parow-Souchonmateriały prasowe

O tym niesamowitym odkryciu poinformował Austriacki Instytut Archeologiczny. Austriak Andreas Pernerstorfer remontował swoją piwniczkę na wino w miejscowości Gobelsburg. Podczas prac natrafił na skarb: kości mamuta z epoki kamienia.

Austria. W piwnicy znaleziono kości mamuta sprzed 40 000 lat

Mężczyzna zgłosił znalezisko odpowiednim władzom. Na miejsce skierowano zespół archeologów, który od połowy maja wykopał już kilka warstw kości mamuta. Dzięki artefaktom z kamienia węgla drzewnego udało się wstępnie oszacować wiek znaleziska - kości pochodzą prawdopodobnie sprzed 30-40 tys. lat.

Na dodatek odkryte szczątki nie pochodzą od jednego, ale prawdopodobnie aż trzech zwierząt tego gatunku. Archeolodzy sugerują, że mogły zostać zapędzone w to miejsce przez ówczesnych ludzi, którzy zastawili na nie pułapkę.

Naukowcy są wniebowzięci, ponieważ jest to najcenniejsze tego typu odkrycie na terenie Austrii od 150 lat. "Po raz pierwszy byliśmy w stanie zbadać coś takiego w Austrii z wykorzystaniem nowoczesnych metod" - przyznaje Hannah Parow-Souchon, która prowadzi wykopaliska. "Tak bogata warstwa kości mamuta to rzadkość".

Znalezione kości mamuta to najcenniejsze tego typu znalezisko w Austrii od ponad 100 lat - twierdzą naukowcy
Znalezione kości mamuta to najcenniejsze tego typu znalezisko w Austrii od ponad 100 lat - twierdzą naukowcyOeAW-OeAI/H. Parow-Souchonmateriały prasowe

Najcenniejsze znalezisko archeologiczne od 150 lat

Na poprzednie takie znalezisko natrafiono ostatnio w Austrii 150 lat temu w tym samym regionie (powiat Krems). Co ciekawe, odkrycia dokonano w podobnej piwnicy co teraz. Inne kości mamutów znalezione w Austrii wykopano już przeszło 100 lat temu, więc naukowcy nie mieli szansy ich zbadać z pomocą nowoczesnych metod. Aż do teraz.

Archeologów szczególnie interesuje fakt, że w pobliżu kości znaleziono artefakty należące do ówczesnych ludzi. "Wiemy, że człowiek polował na mamuty, ale nadal niewiele wiadomo o tym, w jaki sposób to robił" - mówi Parow-Souchon.

Po badaniach archeologicznych kości mamutów zostaną przekazane do Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. Tam zostaną odrestaurowane.

Austriaccy badacze liczą, że znalezisko pozwoli im lepiej zrozumieć to, w jaki sposób dawni ludzie polowali na mamuty
Austriaccy badacze liczą, że znalezisko pozwoli im lepiej zrozumieć to, w jaki sposób dawni ludzie polowali na mamutyOeAW-OeAI/Th. Einwögerermateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas