BBC: Śmierć tysięcy ryb w Odrze otacza tajemnica
Sprawa zatrucia Odry i tysięcy martwych ryb została poruszona przez BBC i wyróżniona na stronie głównej serwisu brytyjskiego nadawcy. "Pomimo testów chemikalia pozostają niezidentyfikowane" - podkreśla jeden z największych portali informacyjnych na świecie.
W Odrze, na granicy polsko-niemieckiej, są tysiące martwych ryb. Władze próbują ustalić przyczynę katastrofy od lipca. Polska i Niemcy twierdzą, że winna zanieczyszczeniu jest toksyczna substancja, ale do tej pory nie udało się zidentyfikować źródła wycieku - podaje największy publiczny nadawca na świecie.
BBC o rtęci w Odrze
BBC jako jedną z prawdopodobnych przyczyn zatrucia rzeki wymienia zanieczyszczenie Odry rtęcią. Wskazywały na to doniesienia niemieckich mediów jeszcze przed oficjalnymi wynikami badań. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała jednak w sobotę, że toksykologia ryb wykonana przez Państwowy Instytut Weterynarii wykluczyła rtęć i ciężkie metale jako powód śmierci zwierząt.
Polski rząd: nie rtęć, a wysokie zasolenie wód
W oficjalnych, aktualnych wynikach badań, które otrzymał polski rząd z Niemiec nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazały jednak wysokie zasolenie wód.
- Wysokie zasolenie Odry mogło aktywować inne substancje toksyczne znajdujące się w wodzie lub osadzie dennym. Wykonanie badań ryb pod kątem toksykologii pozwoli ustalić ewentualne szkodliwe substancje, które mogły przyczynić się do ich obumarcia - tłumaczyła w wywiadzie dla PAP Anna Moskwa.
BBC przypomina, że Odra do tej pory była uznawana za czystą rzekę. Żyje w niej 40 rodzimych gatunków ryb. W wyniku katastrofy ekologicznej wyłowiono ich już co najmniej 10 ton. Zanieczyszczenie Odry doprowadziło do śmierci także bobrów, kaczek i innych gatunków ptaków.