Archeolodzy odkryli najstarszą drewnianą konstrukcję na świecie
Oprac.: Katarzyna Nowak
Naukowcy poinformowali, że znaleźli w Afryce najstarszy przykład budowli z drewna, która powstała około 476 tys. lat temu. Szacuje się, że resztki konstrukcji należały do gatunku Homo heidelbergensis.
Archeolodzy dokonali odkrycia w okolicy brzegów rzeki Kalambo w Zambii, w pobliżu drugiego co do wielkości wodospadu w Afryce. Pozostałości konstrukcji zostały odkryte 20 września i jak stwierdzili naukowcy, reprezentują najstarszą odkrytą drewnianą budowlę przodków.
Epoka kamienia? Niekoniecznie
Przodkowie, którzy żyli ponad 476 tys. lat temu, wykazali się według badaczy ogromną pomysłowością, większą niż wcześniej sądzono.
Nowe odkrycie zaprzecza tezom, że przodkowie jedynie wędrowali, polowali i zbierali żywność. Okazuje się, że prowadzili osiadły tryb życia, czego dowodem jest wzniesiona konstrukcja oraz precyzja.
Według badaczy należy zapomnieć o przysłowiowej tezie dotyczącej epoki kamienia, ponieważ przodkowie potrafili stworzyć wyszukane konstrukcje, obrazujące ich umiejętności - w tym zdolność praktycznego myślenia. Autorzy odkrycia podsumowują, że ludzie żyjący przed nami, byli do nas bardziej podobni niż nam się wydaje.
Homo heidelbergensis
"To odkrycie zmieniło mój sposób myślenia o naszych wczesnych przodkach" - mowił Larry Barham z University of Liverpool.
Najwcześniejsze znane skamieniałości gatunku Homo sapiens pochodzą z Maroka sprzed około 300 tys. lat. Ustalono, że drewniane kłody z wodospadu Kalambo pochodzą sprzed około 476 tys. lat.
Naukowcy podejrzewają, że resztki konstrukcji należały do gatunku Homo heidelbergensis, który posiadał płaską twarz oraz szerokie czoło.
Najwcześniejszym poznanym drewnianym elementem jest fragment deski pochodzący z Izraela. Ma około 780 tys. lat.