Andrzej Duda nie stanął do wspólnego zdjęcia na COP28. Miał ważny powód

Na trwającym w Dubaju szczycie klimatycznym COP28 głowy państw biorących udział w debacie stanęły do wspólnego zdjęcia. Wśród liderów zabrakło jednak prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Szefowa jego kancelarii wytłumaczyła, dlaczego głowa państwa odmówiła pozowania do fotografii.

Andrzej Duda nie zapozował w piątek do wspólnego zdjęcia na COP28 z innymi światowymi przywódcami. Powodem była obecność kontrowersyjnego prezydenta
Andrzej Duda nie zapozował w piątek do wspólnego zdjęcia na COP28 z innymi światowymi przywódcami. Powodem była obecność kontrowersyjnego prezydentaBeata Zawrzel/REPORTER/X/COP28_UAEEast News

W Dubaju od czwartku trwa szczyt klimatyczny COP28. Biorą w nim udział przedstawiciele i dyplomaci z 167 krajów. Celem debaty zorganizowanej przez ONZ jest wypracowanie celów i narzędzi do walki z katastrofą klimatyczną.

Wspólne zdjęcie na COP28 bez Andrzeja Dudy. Podano powód

Polskiej delegacji na szczycie w Dubaju przewodzi prezydent Andrzej Duda. Wśród przedstawicieli naszego kraju znalazła się też m.in. nowa minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

W piątek jednym z punktów konferencji było wspólne zdjęcie światowych liderów. Fotografia jest już tradycją na szczytach klimatycznych COP. Do zdjęcia nie zapozował jednak prezydent Polski Andrzej Duda, a także prezydenci Litwy Gitanas Nauseda oraz Łotwy Edgars Rinkevics. Powód był ten sam.

"Prezydent Andrzej Duda nie pozował do wspólnego zdjęcia uczestników szczytu klimatycznego w Dubaju. Powodem obecność dyktatora Białorusi Aleksandra Łukaszenki" - przekazała w mediach społecznościowych Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Innym liderom Łukaszenka nie przeszkadzał

Do fotografii zapozowali inni liderzy europejscy, m.in. Ursula von der Leyen, Emmanuel Macron i król Karol III. Zaraz obok Aleksandra Łukaszenki do zdjęcia pozował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan.

Andrzej Duda wygłosił w piątek na szczycie COP28 przemówienie, w którym ocenił, że priorytetową rolę w walce ze zmianami klimatu powinien odgrywać człowiek i jego potrzeby.

"Zmiany klimatyczne postępują niepokojąco szybko. Stanowią wyzwanie o charakterze uniwersalnym i dlatego cała społeczność międzynarodowa powinna stawiać mu czoła solidarnie, racjonalnie i w myśl zasad zrównoważonego rozwoju" - podkreślił polski prezydent.

Ubóstwo energetyczne. Kogo nie stać na prąd i ciepło?Stowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas