Za butelkę i puszkę dostaniemy po 50 gr. Lidl i Biedronka sporo skorzystają

Ponad 40 proc. badanych deklaruje, że po wejściu w życie systemu kaucyjnego w Polsce będzie zwracać opakowania przynajmniej raz w tygodniu - wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie firmy Tomra. Wśród najbardziej prawdopodobnych miejsc, gdzie będą oddawać puszki i butelki ankietowani Polacy i Polki wymieniają dyskonty, takie jak Lidl i Biedronka. Przedstawiciele sieci w rozmowie z Zieloną Interią przyznają, że spodziewają się zwiększonego ruchu w sklepach po wejściu w życie systemu kaucyjnego.

W wybranych Lidlach w Polsce stanęły już specjalne automaty. Od 2025 r. będzie w nich można oddawać puszki i butelki w ramach systemu kaucyjnego
W wybranych Lidlach w Polsce stanęły już specjalne automaty. Od 2025 r. będzie w nich można oddawać puszki i butelki w ramach systemu kaucyjnego123RF/Interia/Jakub Wojajczyk123RF/PICSEL

Ponad 40 proc. badanych deklaruje, że po wejściu w życie systemu kaucyjnego w Polsce będzie zwracać opakowania przynajmniej raz w tygodniu - wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie firmy Tomra. Wśród najbardziej prawdopodobnych miejsc, gdzie będą oddawać puszki i butelki ankietowani Polacy i Polki wymieniają dyskonty, takie jak Lidl i Biedronka.

42 proc. uczestników badania zadeklarowało, że planuje regularnie, co najmniej raz w tygodniu, zwracać opakowania do sklepów. Nieco mniejsza grupa badanych, bo 31 proc., preferowałaby oddawać je częściej, kilka razy w tygodniu.

Polki i Polacy czekają na system kaucyjny

Te wyniki wiążą się z preferencją miejsca do zwracania opakowań. 34 proc. uczestników badania zadeklarowało, że wybraliby sklep, w którym robią większość zakupów spożywczych. Innymi preferowanymi warunkami są bliskość sklepu od ich domu (29 proc.) lub obecność recyklomatu (26 proc.).

Jeśli chodzi o konkretny, preferowany rodzaj sklepu, znaczna część badanych, bo aż 76 proc., wskazała średniej wielkości sklepy, czyli dyskonty, np. Lidl i Biedronka. To właśnie do nich Polacy najczęściej udają się na cotygodniowe zakupy. Na dalszych pozycjach znalazły się hipermarket, supermarket lub mały, lokalny sklep (odpowiednio 33 proc., 32 proc. i 31 proc.).

Wyniki jasno pokazują, że pragniemy wygody. Chcielibyśmy przygotowywać się do recyklingu i odpowiednio go planować (...) Niemniej jednak równie istotne są punkty zbiórki w sklepach o mniejszej powierzchni, które odpowiadają lokalnym potrzebom. Im większa liczba punktów zbiórki, tym większa powszechność systemu kaucyjnego i wygoda zwrotu opakowań.
Konrad Robak, Tomra Collection Polska
System kaucyjny w Polsce ruszy 1 stycznia 2025 r. Zbadano, jakie preferencje pod tym kątem mają Polki i Polacy123RF/PICSEL

Ankietowani są też zgodni co do tego, że recyklomaty, które od 1 stycznia 2025 r. staną w sklepach powinny być wygodne w użytkowaniu i najlepiej przyjmować wszystkie możliwe rodzaje odpadów (czyli puszki metalowe, butelki plastikowe i szklane wielorazowe). Automaty powinny też stać blisko wejścia do sklepów, w dobrze oznaczonym miejscu - wskazali badani.

Badanie zostało zrealizowane w lutym 2024 r. na próbie ponad 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą CAWI (ankieta internetowa). Założono kwoty na płeć, wiek, wielkość miejscowości oraz województwo.

Lidl i Biedronka stawiają automaty na puszki i butelki

 - Wyposażenie tak dużej liczby sklepów, jaką dysponujemy w Polsce to znaczne wyzwanie organizacyjne, logistyczne oraz finansowe - mówi Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska w rozmowie z Zieloną Interią. - Dla wielu z sieci handlowych oznacza to wyposażanie setek sklepów miesięcznie. To naprawdę niewyobrażalna skala oraz tempo - dodaje nasza rozmówczyni.

Lidl Polska będzie współpracował z nowo powołanym operatorem systemu kaucyjnego o nazwie OK Operator Kaucyjny. Należy do niego także Kaufland Polska. Docelowo zbiórka butelek i puszek w każdym sklepie, jak można wywnioskować, będzie się odbywać przy wykorzystaniu automatów. Zanim jednak staną one we wszystkich placówkach, odpady zbierane będą ręcznie.

Sieć nie ukrywa także, że w związku z wejściem w życie nowych przepisów spodziewa się napływu klientów. Oddając w sklepach specjalnie oznaczone puszki i butelki, będzie można otrzymać z powrotem kaucję w postaci kodu rabatowego w wysokości 50 groszy za sztukę. Jeśli więc przyniesiemy do Lidla 20 butelek, dostaniemy voucher zniżkowy na 10 zł.

Na podstawie międzynarodowych doświadczeń oraz zebranych w trakcie prowadzonego w Lidl Polska testu spodziewamy się wpływu zbiórki opakowań kaucyjnych na codzienną pracę sklepu. Taki wpływ jest zawsze największy w pierwszych tygodniach lub miesiącach funkcjonowania systemu, ponieważ jest to nowa sytuacja zarówno dla klientów, jak i dla pracowników sklepów.
Aleksandra Robaszkiewicz, Lidl Polska
Sieć Lidl nie ukrywa, że spodziewa się napływu klientów po wejściu w życie w Polsce od 2025 r. systemu kaucyjnegoBeata ZawrzelEast News

Do przyjmowania butelek z plastiku przygotowuje się także już Biedronka. - Jesteśmy na etapie testów, ze szczególnym uwzględnieniem etapu optymalizacji procesów po stronie operacyjnej. System kaucyjny to nie tylko zbiórka w sklepie (manualna lub automatyczna), ale opracowaniu wymaga wiele procesów wokół samego obrotu produktem kaucyjnym - mówi nam Marta Śmiałek z biura prasowego sieci.

Przedstawiciele Biedronki jednocześnie zwracają uwagę na fakt, że, mimo wejścia w życie systemu kaucyjnego już od 2025 r., nadal wiele elementów wymaga dopracowania. Chodzi m.in. o oznakowanie produktów czy kwestię operatorów.

System kaucyjny w Polsce wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Zostaną nim objęte:

  • butelki plastikowe do 3 litrów, 
  • szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra,
  • metalowe puszki do 1 litra.
System kaucyjny w Polsce. Jak będą działać butelkomaty?Polsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas