Z upałami przyszły nowe problemy. GIS ostrzega przed zakażeniami

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed zdrowotnymi konsekwencjami, które mogą zdarzać się coraz częściej w związku z letnimi upałami. Wraz z nimi wzrasta liczba zakażeń i zatruć pokarmowych.

Czynnikami wywołującymi zakażenia przenoszone przez żywność jest wiele bakterii, w tym Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Shigella. i Salmonella
Czynnikami wywołującymi zakażenia przenoszone przez żywność jest wiele bakterii, w tym Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Shigella. i SalmonellaScience Photo Library/Science Photo LibraryEast News

W sezonie letnim wzrasta liczba zakażeń i zatruć pokarmowych - alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny. Najczęściej zdarzają się przypadki zatruć i zakażeń wywołanych bakteriami z rodzaju Salmonella, E. coli czy wirusami (np. norowirusy, WZW A). Aby im zapobiegać, należy stosować kilka prostych zasad. 

GIS: żywność łatwiej się teraz psuje

W ciepłe dni żywność psuje się szybciej. GIS ostrzega, że zatruć można się zarówno w domu, jak i w lokalu. Inspektorat zwraca uwagę zwłaszcza na małe gastronomie, które funkcjonują tylko w czasie sezonu - w ich przypadku trzeba zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na higienę. Zatrucia pokarmowe w sezonie letnim towarzyszą też niektórym turystom podczas zagranicznych wyjazdów do krajów o niższych standardach higieniczno-sanitarnych (np. w niektórych krajach azjatyckich lub afrykańskich).

W układzie pokarmowym człowieka znajdują się bakterie przyjazne, ale mogą znaleźć się i te, które wywołują chorobyScience Photo Library/Science Photo LibraryEast News

Salmonellą zarazić się można również w wyniku kontaktu z osobą chorą albo po spożyciu żywności lub płynu zanieczyszczonego przez chorego - zaznacza GIS. 

Objawy zakażenia rozwijają się od 2 godzin do 7 dni. W związku z tym mogą wystąpić problemy żołądkowo-jelitowe, obejmujące bóle brzucha i wymioty, gorączkę, osłabienie, brak apetytu, a w przypadku zakażenia WZW, żółtaczkę (objawy mogą pojawić się nawet miesiąc po zakażeniu). 

Szczególną ostrożność podczas jedzenia i picia powinni zachować zwłaszcza seniorzy i osoby osłabione w wyniku innej choroby. Zatrucia pokarmowe i zakażenia mogą być szczególnie niebezpiecznie również w przypadku dzieci.

Jak uniknąć zatrucia pokarmowego w lecie?

Główny Inspektorat Sanitarny uspokaja, że każdy może zapobiegać zatruciom i zakażeniom pokarmowym. Podstawą jest regularne mycie rąk, surowych produktów, które spożywamy, a także skrupulatne czyszczenie kuchni i przyborów kuchennych. Jedzenie trzeba chronić również przed owadami.

GIS zaleca, aby oddzielać surowe produkty od tych przetworzonych. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku przechowywania i przygotowywania mięsa - należy używać osobnych pojemników i desek do krojenia. W mięsie mogą znajdować się niebezpieczne mikroorganizmy. Inne produkty należy zaraz po ostudzeniu schować do lodówki. GIS zaleca, aby zamrożone jedzenie, które mamy spożyć, rozmrozić bezpośrednio na ogniu lub w innym urządzeniu grzewczym.

Aby unikać zatruć pokarmowych trzeba pamiętać o właściwej obróbce termicznej produktów, ponieważ odpowiednia temperatura zabija zabija prawie wszystkie niebezpieczne mikroorganizmy. Giną już w temperaturze 70 stopni Celsjusza. Bakterie mogą czaić się nawet w lodzie, który dodajemy do napojów. Toksyczne substancje mogą powstać też w spleśniałej i uszkodzonej żywności.

"Do spożycia wybieraj tylko świeżą i zdrową żywność" - zaleca GIS.

Wakacje pod żaglami. Jak się pływa po Polsce?Polsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas