Występują tylko tutaj. W polskich górach odkryto dwa nowe gatunki

W efekcie kilkuletnich badań florystycznych na Babiej Górze prof. Zbigniew Szeląg opisał dwa nowe dla nauki gatunki jastrzębców – podał Babiogórski Park Narodowy. Występują one tylko na Babiej Górze. Otrzymały łacińskie nazwy: Hieracium besseri i Hieracium babiogorense.

Gatunek jastrzębca w hiszpańskich Pirenejach
Gatunek jastrzębca w hiszpańskich Pirenejach Bios PhotoEast News

"Prof. Zbigniew Szeląg, który specjalizuje się w rodzaju hieracium, czyli jastrzębców, dość powszechnego kwiatu zarówno w lasach, jak i powyżej ich górnej granicy, analizując florę babiogórską zidentyfikował dwa gatunki, które opublikował jako nowe dla nauki. (...) To Hieracium besseri oraz Hieracium babiogorense. (...) Zdaniem profesora są to endemity babiogórskie", czyli gatunki występujące tylko w tym miejscu - powiedział dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego Tomasz Pasierbek.

Dwa nowe gatunki na Babiej Górze

Jak wyjaśnił, od dotychczas znanych jastrzębców różnią się one szczegółami istotnymi z punktu widzenia naukowego, choć niewprawny obserwator mógłby ich nie dostrzec. "Trzeba szczegółowo zwrócić uwagę na cechy diagnostyczne. (...) Różnice są na tyle istotne, że uprawniają do wyodrębnia ich jako nowych gatunków (...). I to zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym. Nowe gatunki jastrzębców pojawiły się w obiegu botanicznym" - zaznaczył naukowiec.

Tomasz Pasierbek zwrócił uwagę, że epitet besseri w nazwie pochodzi od Willibalda Bessera, żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. polskiego botanika i florysty pochodzenia niemieckiego, który przyczynił się do poznania flory ówczesnej Galicji. "Nazwa drugiego gatunku - Hieracium babiogorense, nawiązuje do tego, że informacja o nim opublikowana została w roku 2024, gdy rozpoczynamy obchody jubileuszu 70-lecia istnienia Babiogórskiego Parku Narodowego" - dodał.

Hieracium besseri występuje rzadziej. Prof. Szeląg znalazł kilkadziesiąt jego okazów. Hieracium babiogorense jest więcej. "Mówimy o kilkuset sztukach. Występują w pobliżu górnej granicy lasu i powyżej niej" - zaznaczył dyrektor parku.

Pasierbek zaznaczył, że rejon parku narodowego - z uwagi na niewielką powierzchnię - nie obfituje w gatunki endemiczne. "Dlatego tym bardziej ta informacja jest dla nas istotna. (...) Gatunków endemicznych dla Babiej Góry jest naprawdę niewiele" - podkreślił. Gatunki endemiczne są unikatowe dla danego miejsca albo regionu.

Jastrzębiec jest rośliną z rodziny astrowatych. Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje całą okolicę najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m n.p.m.). W 1977 roku teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas