Węgiel bez norm jakości do końca 2023 r. Kontrowersyjny pomysł rządu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje przedłużyć zniesienie norm jakościowych sprzedawanych do gospodarstw domowych paliw stałych do końca 2023 r. - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia. Powodem jest nadzwyczajna sytuacja w związku z wojną na Ukrainie - podkreślono.

Normy jakościowe węgla nie będą obowiązywać do końca 2023 r. - wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Normy jakościowe węgla nie będą obowiązywać do końca 2023 r. - wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska123RF/PICSEL

Resort klimatu i środowiska zaproponował przedłużenie do końca roku zawieszenia norm jakościowych dla węgla uzasadniając to trwającą wojną na Ukrainie

Rząd chce znieść normy jakości węgla do końca 2023 r.

"Nadal trwa napaść Rosji na Ukrainę, która jest przyczyną kryzysu energetycznego. Ma to negatywny wpływ na zmianę warunków zaopatrzenia w paliwa stałe zagrażające bezpieczeństwu energetycznemu. Wprowadzone czasowo zmiany mają na względzie interes konsumentów oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i komfortu cieplnego" - przekazało ministerstwo.

Wymagania jakościowe dla paliw stałych nie obowiązywały do 31 lipca 2023 r., kiedy to wygasło poprzednie rozporządzenie. Normy określają m.in. dopuszczalną zawartość popiołu, siarki, wymiar ziarna czy wartość opałową.

W ocenie rządu zachowanie wymagań jakościowych dla paliw stałych może doprowadzić do pogłębiania rozwarstwienia społecznego oraz przyczyni się do powiększania skali ubóstwa energetycznego, ogólnego zubożenia - wskazano w uzasadnieniu projektu.

Wskazano też, że na składach w gminach pozostało ponad 60 tys. ton węgla, który samorządy wprowadzały do obrotu podczas zniesienia norm jakościowych, i bez utrzymania odstępstwa nie dałoby się go dłużej wprowadzać do obrotu. "Dodatkowo bez wprowadzenia odstępstwa pod znakiem zapytania staje sprzedaż węgla opałowego przez LW Bogdanka ze względu na zawartość siarki, która oscyluje na granicy dopuszczalności" - zaznaczono.

Ze względu na wojnę w Ukrainie polski rząd na zimę zniósł normy jakości węgla. Rozporządzenie obowiązywało do końca lipca. Teraz politycy chcą ponownego zniesienia wymagań jakościowych dla paliw stałych 123RF/PICSEL

Rynek węgla jest stabilny, ale normy jakości i tak nie wrócą

Jak poinformował w środę wiceminister aktywów Karol Rabenda, na rynku węgla dla gospodarstw domowych ceny się stabilizują, a warunki z zeszłego roku już nie występują. Dostępność węgla w Polsce jest dosyć duża, zarówno u państwowych producentów, jak na prywatnych składach - podkreślił Rabenda na konferencji prasowej. 

Z kolei wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Adam Gorszanów ocenił na konferencji w MAP, że po stronie podażowej wydaje się, iż nie ma żadnego zagrożenia dla zaopatrzenia w węgiel. Zaznaczył, że ceny od zeszłego roku spadły o ok. 50 proc.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw z 2022 r., minister właściwy do spraw energii w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw klimatu może, w drodze rozporządzenia, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 24 miesiące, odstąpić od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych

Może to nastąpić, jeżeli wystąpią na rynku nadzwyczajne zdarzenia skutkujące zmianą warunków zaopatrzenia w paliwa stałe, powodujące utrudnienia w przestrzeganiu wymagań jakościowych lub zagrażające bezpieczeństwu energetycznemu. Dotyczy to paliw stałych sprzedawanych do gospodarstw domowych oraz do użycia w instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW.

Jak mierzyć się z mitami o zmianach klimatu?Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas