Reklama

Rząd chce zawiesić normy jakości węgla na całą zimę

Od 27 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. mają zostać zawieszone normy jakościowe dla paliw stałych - wynika z opublikowanego w poniedziałek projektu rozporządzenia w tej sprawie. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska nowe przepisy pozwolą obniżyć cenę surowca i poprawić dostępność węgla dla gospodarstw domowych. Normy jakości węgla zostały zawieszone już wcześniej, ale teraz rząd chce wydłużyć tę decyzję.

W poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. odstąpienia od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych.

Możliwość odstąpienia na dwa lata od norm jakościowych dla paliw stałych wprowadziła ustawa mająca wesprzeć odbiorców ciepła. Konieczne jest jednak wystąpienie na rynku "nadzwyczajnych zdarzeń". Rząd ocenił, że takie właśnie nastąpiły. 

Normy jakości węgla przestaną obowiązywać

Resort klimatu i środowiska tłumaczy, że w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę i wprowadzonych sankcji, w tym decyzji rządu polskiego oraz innych państw o zaprzestaniu importu paliw z Rosji, ceny węgla znacząco wzrosły. 

Reklama

"Obecna wyjątkowa sytuacja wpływa bezpośrednio na rynki energetyczne, co powoduje ryzyko braku możliwości nabycia przez obywateli węgla opałowego, co może się przyczynić do wzrostu ubóstwa energetycznego. Wydanie rozporządzenia (...) dla paliw stałych pozwoli w krótkim czasie obniżyć cenę surowca i poprawi dostępność węgla dla m.in. gospodarstw domowych" - wskazano.

Zobacz także: Ekogroszek nie ma nic wspólnego z "eko"

Normy jakości węgla zawieszone na jesień, zimę i początek wiosny

Obecnie obowiązuje rozporządzenie zawieszające normy dla paliw stałych na 60 dni (od 28 sierpnia do 26 października). Nowe rozporządzenie w tej sprawie miałoby zacząć obowiązywać od 27 października 2022 r.

"Ze względu na konieczność zapewnienia ciągłości możliwości wprowadzania do obrotu dodatkowych sortymentów paliw proponuje się zawieszenie wymagań jakościowych do dnia 30 kwietnia 2023 r." - poinformowano w uzasadnieniu projektu.

Zobacz także: Zabójczy węgiel. Jak nas zatruwa?

PAP
Dowiedz się więcej na temat: węgiel | węgiel brunatny | węgiel kamienny | ekogroszek | miał węglowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy