W trawie kryją się śmiertelne pułapki. Mogą zagrażać zwierzętom i ludziom

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Wpadają w nie sarny, dziki czy lisy, ale mogą być niebezpieczne także dla ludzi. Studzienki melioracyjne bez osłon, ukryte w trawie, stanowią śmiertelne zagrożenie. Na Podlasiu ruszyła akcja ich namierzania i zabezpieczania. Marcin Szumowski dla "Czystej Polski" Polsat News.

article cover
Polsat News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Niebezpieczne studzienki. Wpadają w nie ludzie i dzikie zwierzętaPolsat News

Niewielkie betonowe studnie kryją się na obrzeżach pół i łąk. Są elementem systemu odwadniania. "Przede wszystkim służą do odprowadzania, bo w nich zbierają się z odsączków. Zbieracz wpływa do studzienki i później odprowadzane jest główniejszą linią" - mówi Bogusław Hryniewiecki, rolnik.

Brak pokryw w studzienkach zagraża zwierzętom

Każda z takich studzienek melioracyjnych powinna mieć betonową pokrywę i większość ją miała zaraz po wybudowaniu. Problem w tym, że było to kilkadziesiąt lat temu. Od tamtej pory wiele betonowych osłon zwyczajnie się rozpadła.

Studzienka bez takiej pokrywy jest jak ukryta w trawie często śmiertelna pułapka. "Wpadają w nią dziki, sarny, lisy" - mówi Andrzej Lenczewski z Koła Łowieckiego "Głuszec" w Białymstoku. "Takie studzienki stanowią ogromne zagrożenie dla zwierzyny, zwierząt domowych, a także ludzi".

Dlatego podlascy myśliwi postanowili zorganizować akcję wyszukiwania i oznaczania takich niebezpiecznych studzienek. Znalezione studzienki zostały zabezpieczone palikami oraz specjalną odblaskową taśmą.

Akcja miała też walor edukacyjny. Dzieci dowiedziały się jak niebezpieczne mogą być takie pułapki i jak się trzeba zachowywać podczas zabawy na otwartej przestrzeni.

Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas