W Polsce urodziły się wilki polarne. "Młodziaki mają się świetnie"
Zoo Borysew poinformowało, że na świat przyszły wilki polarne. Niedługo będzie można podziwiać pięć małych szczeniąt tego rzadkiego podgatunku na jednym z wybiegów. Aby je zobaczyć, wystarczy pojechać w okolice Łodzi.
W jednym z prywatnych ogrodów zoologicznych przyszło na świat pięć szczeniaków wilka polarnego.
"W naszej rodzinie wilków polarnych pojawiło się aż pięć uroczych szczeniąt! Młodziaki mają się świetnie, a ich dzielnych rodziców możecie spotkać na wybiegu. Niedługo małe wilczki również zaczną się pojawiać, więc bądźcie czujni i wypatrujcie ich podczas swojej wizyty" - informuje Zoo Borysew.
Śnieżnobiały wilk polarny do zobaczenia w Polsce
W naturze Canis lupus arctos występuje na północnych rubieżach Kanady i Alasce, można go spotkać w części Grenlandii, Islandii i północnej Europy. Wilki polarne lubią tereny leśne, górskie oraz bagienne.
Jest to jeden z największych podgatunków wilka szarego. W odróżnieniu od niego jest mniejszy (60-90 cm), choć trochę cięższy (25-80 kg). Charakteryzuje się grubą, jasną sierścią - od szarej do śnieżnobiałej. Zapewnia mu ona idealne maskowanie w śniegu. Ma dwie warstwy sierści - pierwsza jest grubsza, szczególnie zimą. Druga jest wodoszczelną barierą dla skóry.
"Wilki te mogą przetrwać nawet przy temperaturach sięgających -50°C" - mówią pracownicy Zoo Borysew.
Wilki polarne żyją w watahach, podobnie jak ich kuzyni wilki szare, w rodzinach liczących 8-12 osobników. Rozmnażają się basior i wadera. Młode na początku chowają się w jaskiniach oraz większych norach - rodzą się ślepe i głuche.
Wilki polarne żywią się lisami, fokami, zającami czy piżmowołami. Mogą zajmować obszar do 400 kilometrów kwadratowych. W naturze żyje ich 50 tys. Długość życia wynosi 12-16 lat, w niewoli - 20.
Rozwój przemysłu zagraża wilkowi szaremu - w szczególności rozrastająca się sieć dróg i rurociągów.