Urządzili w lesie nielegalny rajd na quadach. Dostali srogie mandaty

Straż leśna w Rudawach Janowickich (pasmo górskie położone we wschodniej części Sudetów Zachodnich) zatrzymała ośmiu kierowców quadów, którzy przyjechali na nielegalny rajd po lasach. Wjazd quadem i crossem do lasu jest zabroniony.

Wjazd do lasu quadem jest zabroniony
Wjazd do lasu quadem jest zabroniony123RF/PICSEL

Każda z osób, która nielegalnie wjechała do lasu otrzymała mandat w wysokości 1000 zł. Mundurowi ostrzegli, że kolejne łamanie prawa skończy się wnioskiem do sądu, który może ukarać kierowców o wiele większymi karami.

Nadleśnictwa informują, że nie mają wyrozumiałości dla prowadzących quady w niedozwolonych miejscach, a las jest właśnie takim obszarem. Karkonoski Park Narodowy zamieścił post ze zdjęciem "nocnych jeźdźców".

Nielegalny rajd po lesie. Kierowcy quadów ukarani mandatami

Jazda quadami po lasach budzi w Polsce spore kontrowersje. Pod postem Karkonoskiego Parku Narodowego pojawiły się liczne komentarze dotyczące pędzących po lasach quadów. "To jest plaga po prostu. Rozjeżdżają parki krajobrazowe, szlaki, faunę i florę, bagna, rzeki, wszystko... Do tego zakłócają ciszę w lesie. Kary powinny być dotkliwsze a kontrole częstsze" - napisała jedna z użytkowniczek, a inna dodała, że kary są zbyt niskie.

W obronie jeźdźców na quadach stanął z kolei inny użytkownik, który stwierdził, że są grupy, które robią w lasach większe szkody: "wystarczy że zamienisz słowo "rozjeżdżają" na "niszczą" i opisywałabyś leśników, którzy tych kładowców złapali. Nawet 1000 kładowców nie zrobi takich szkód w lesie co jeden leśnik".

"Gdzieś te sporty uprawiać chyba trzeba. Skoro jest wielu rowerzystów i WSZYSCY FINANSUJEMY budowę szlaków dla nich to wypadałoby też zezwolić na wjazd fanów sportów motorowych do części bezludnych terenów, również lasów, zwierzęta przyzwyczajone są do dźwięku silników od dziesiątek lat, a poziom zanieczyszczeń współczesnych silników 4T jest nieduży. Lasy to są plantacje drzew, to nie są PARKI DLA ZWIERZĄT" - stwierdził inny użytkownik (pisownia oryginalna).

Nielegalna jazda quadem i crossem w lesie

Nielegalne jazdy quadami i crossami w lasach to problem, który można dostrzec praktycznie na każdym górskim szlaku oraz w innych leśnych obszarach. Walka z osobami jeżdżącymi na quadach jest trudna, a zwalczanie tego typu zachowań rzadko kiedy egzekwowane przez policję.

Przejazd takimi pojazdami niszczy glebę i runo leśne. Huk może płoszyć zwierzęta i dekoncentrować ludzi, a wydobywający się z rur wydechowych smród skutecznie zakłóca spacery po lesie. Rozjechana droga, zwłaszcza w okresie deszczy, staje się trudna i żmudna do pokonania. Las wygląda też nieestetycznie.

W przypadku terenów wodno-błotnych przejazd quadami jest formą dewastacji przyrodyTaki przypadek miał miejsce w maju w Piasecznie.

Wjazd quadem i crossem do lasu jest zabroniony - zgodnie z art. 29 ustawy o lasach. Sprawcy wykroczenia może grozić mandat karny w wysokości 500 zł. W przypadku skierowania sprawy do sądu nawet 5 tys. zł.

Przejazd drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.

Wjazd do lasu reguluje rozdział 5. ustawy o lasach, w którym wyjaśniony jest zakres poruszania się m.in. pojazdami silnikowymi jedynie drogami publicznymi.
Wjazd do lasu reguluje rozdział 5. ustawy o lasach, w którym wyjaśniony jest zakres poruszania się m.in. pojazdami silnikowymi jedynie drogami publicznymi.123RF/PICSEL

Quady a prawo

Quad jest traktowany w Polsce jako inny pojazd samochodowy, w ruchu drogowym nazywa się go czterokołowcem lub czterokołowcem lekkim.

W kodeksie drogowym quad jest definiowany jako pojazd (samochodowy) silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Czterokołowiec lekki to czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Aby poruszać się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu pojazdy powinny być sprawne technicznie, zarejestrowane i ubezpieczone w zakresie OC. Kierujący powinien posiadać uprawnienia do kierowania pojazdu - prowadzący czterokołowca lekkiego powinien posiadać prawo jazdy w zakresie kategorii co najmniej AM. Może je uzyskać już 14-latek. Do prowadzenia czterokołowca wymagane jest posiadanie uprawnień w zakresie kategorii B1 lub B.

Zarejestrowanym quadem można poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu. Nie można wjechać na autostrady i drogi ekspresowe. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas