​Smog na południu i zachodzie kraju

Prawdopodobnie ostatnia fala zimy w tym roku spowodowała także smog. Stan powietrza jest zły w wielu miastach na południu i zachodzie Polski.

article cover
123RF/PICSEL

Najgorsza sytuacja jest w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza rano są przekroczone nawet o 750 proc. Smog doskwiera także mieszkańcom Wieliczki, gdzie poziom zanieczyszczeń jest czterokrotnie wyższy od normy.

Zły stan powietrza jest w większości Małopolski, w tym i stolicy województwa - Krakowie. Tam czujniki pokazują trzykrotne przekroczenie bezpiecznego dla zdrowia poziomu stężenia pyłów w powietrzu.

Smog odczują dzisiaj także mieszkańcy Rybnika. Stężenie pyłów zawieszonych PM2.5 wyniosło tam od 300 do 400 proc. ponad normę. Gorzej jest w Raciborzu, gdzie czujniki pokazują pięciokrotne przekroczenie dopuszczalnych poziomów. Zły stan powietrza jest również w Tychach, Katowicach oraz Mysłowicach. Tam stan powietrza wynosi ponad 200 proc. normy.

Stan jakości powietrza w Polsce na godz. 8:30.
Stan jakości powietrza w Polsce na godz. 8:30. arly.org

Ciężko będzie oddychać dzisiaj także w Myszkowie oraz Częstochowie. Poziom smogu wyniósł tam od 300 do 400 proc. tego, co uważa się za zdrowe dla organizmu.

Zanieczyszczone powietrze jest także w województwie dolnośląskim. Najgorzej jest w Kłodzku oraz Nowej Rudzie. Tam stężenie pyłu PM2.5 nawet siedmiokrotnie przekroczyło dopuszczalne poziomy. Zły stan powietrza jest także we Wrocławiu, gdzie czujniki wskazują na trzykrotne przekroczenie norm.

Smog jest odczuwalny także w Poznaniu oraz Świnoujściu. Poziom pyłów zawieszonych PM2.5 wyniósł w tych miastach ponad 400 proc.

Umiarkowany stan powietrza jest za to w Łodzi, Warszawie, Olsztynie oraz Trójmieście. Z kolei czyste powietrze mogą odczuć dzisiaj tylko mieszkańcy części nadmorskich miejscowości, jak Jurata lub Ustronie Morskie.

Smog powoduje nie tylko choroby nowotworowe oraz problemy z układem oddechowym. Zanieczyszczenie powietrza jest najbardziej szkodliwe dla układu krążeniowo-sercowego. Według naukowców, w tzw. "dni smogowe" liczba zawałów i udarów zwiększa się średnio o 25 proc. Stan powietrza w Polsce jest jednym z najgorszych w Europie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas