Śląskie zoo ma nową lokatorkę. W Polsce urodziła się kolejna żyrafa

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie urodziła się mała żyrafa. Zaledwie kilka tygodni wcześniej świętowano inne urodziny wśród żyraf. Śląskie stado liczy już w sumie 6 osobników. Niedawno żyrafa urodziła się także w Łodzi.

W Chorzowie przyszła na świat mała żyrafa. To już drugie takie narodziny na Śląsku w ostatnich tygodniach. Niedawno żyrafa urodziła się także w Łodzi
W Chorzowie przyszła na świat mała żyrafa. To już drugie takie narodziny na Śląsku w ostatnich tygodniach. Niedawno żyrafa urodziła się także w ŁodziEast News/LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS/Polska Press/East News/Facebook/ZOO ChorzówEast News

Tydzień temu na świat przyszła żyrafa o imieniu Lilo - poinformowało zoo z Chorzowa. To córka Lunani, która pierwszy raz została matką i jedynego samca w tym ogrodzie zoologicznym - Iroko.

Chorzów. W zoo urodziły się żyrafy

Mała żyrafa jest pełna wigoru, jednak wymaga stałej opieki pracowników zoo. Niedoświadczone samice niestety często odrzucają młode, ale z czasem może się to zmienić - uspokajają pracownicy zoo.

Zaledwie kilka tygodni wcześniej, pod koniec 2023 roku, na świat przyszła inna samica o imieniu Lyaira. W sumie chorzowskie stado liczy już sześć żyraf: trzy samice, dwoje młodych i jednego samca.

Niedawno także w Łodzi przyszła na świat mała żyrafa, tym razem jednak był to samiec. W tym wypadku młode również zostało odrzucone przez matkę, ale zaopiekowali się nim pracownicy zoo. Tym samym w Łodzi mieszkają już cztery żyrafy.

Dwumetrowa szyja i okazjonalna padlina

Wysiłki pracowników polskich ogrodów zoologicznych są bardzo ważne z perspektywy przedłużenia gatunku żyrafy siatkowanej. Zwierzę jest obecnie zagrożone wyginięciem. Na wolności żyje zaledwie 16 tys. osobników, choć od 2015 r. ich liczebność wzrosła dwukrotnie, co daje nadzieję na przyszłość.

W ogrodach zoologicznych na całym świecie żyje ok. 450 żyraf. Naturalnie występują jedynie w Afryce Wschodniej. Osiągają wysokość nawet sześciu metrów, z czego ok. dwóch metrów zajmuje charakterystyczna, długa szyja. Żywią się głównie liśćmi, ale, co ciekawe, czasami jedzą też padlinę.

OZE pod naszą lupą. Czy to jest przyszłość?GeekWeekINTERIA.PL