Sanepid ostrzega przed tymi herbatami. Zawierają niebezpieczne pestycydy
Oprac.: Natalia Charkiewicz
Picie tych herbat może być niebezpieczne dla zdrowia. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w czterech czarnych herbatach liściastych sprzedawanych w Polsce natrafiono na wysokie stężenie pestycydu - atrachinonu. Producentem jest firma Health Farm z Łasku.
Antrachinon jest organicznym związkiem chemicznym z grupy chinonów. Jest to żółta substancja nierozpuszczalna w wodzie, rozpuszczalna w benzenie. Służy jako półprodukt do produkcji wielu barwników, m.in. alizaryny. Występuje w korze rośliny kruszyny pospolitej oraz ożanki czosnkowej.
Groźna substancja w herbacie
Produkty zawierające antrachinony są stosowane głównie jako środki przeczyszczające i mają kilka efektów biologicznych. Długotrwałe stosowanie środków przeczyszczających wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poważnych zdarzeń niepożądanych, takich jak rak jelita grubego.
9,10-antrachinon, potencjalny czynnik rakotwórczy dla ludzi, występuje czasem w zielonej i czarnej herbacie, a maksymalny poziom pozostałości w Unii Europejskiej ustalono na 0,02 mg/kg.
Masz tę herbatę? Wyrzuć ją do kosza!
Picie tych herbat może być groźne dla zdrowia. GIS poinformował, że znajdują się w niej pozostałości po pestycydzie - antrachinonie. Producent (Health Farm Wola Łaska 48, 98-100 Łask) zobowiązał się do wycofania produktów z rynku. Są to:
- herbata czarna Assam 200 g, data ważności 01.2026 oraz 12.2025;
- herbata czarna Ceylon 200 g, data ważności 01.2026 oraz 12.2025;
- herbata czarna Madras 200 g, data ważności 01.2026 oraz 12.2025;
- herbata czarna Yunann 200 g, data ważności 01.2026 oraz 12.2025.
Pestycydy zawierają wieczne chemikalia
Niestety, ale jesteśmy narażeni na coraz to groźniejsze związki chemiczne w pestycydach. Jak informowaliśmy, pestycydy stosowane na masową skalę w światowych uprawach kukurydzy, pszenicy, truskawek, a także innych warzyw i owoców zawierają dodatkowo inne syntetyczne chemikalia.
Według badaczy, którzy wykryli tzw. wieczne chemikalia w wielu produktach spożywczych, im więcej się szuka, tym na więcej niepokojących zjawisk się trafia.
W tych małych cząsteczkach - perfluoroalkilowych i polifluoroalkilowych (tzw. PFAS) - występują bardzo silne wiązania pomiędzy atomami węgla i fluoru. Wieczne chemikalia zostały wynalezione w latach 40. XX wieku i stosuje się je w wielu gałęziach przemysłu: kosmetycznym, rolniczym, motoryzacyjnym, czy meblarskim.