Roztoczański Park Narodowy. Idealne miejsce na jesienny wypoczynek

Upały cię męczą, a tłumy nad morzem i popularnych górskich miejscowościach to nie twoja bajka? Jest w Polsce kilka miejsc, gdzie możesz odpocząć w ciszy i otoczeniu natury. Jednym z nich jest Roztocze i Roztoczański Park Narodowy.

Roztoczański Park Narodowy
Roztoczański Park NarodowyAdrianna Rafalska/CC BY 4.0Wikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Położony w południowo-wschodniej Polsce, na terenie województwa lubelskiego, Roztoczański Park Narodowy już za kilka miesięcy (10 maja 2024 r.) będzie świętował swoje półwiecze. To przepiękne, zalesione i poprzecinane wąwozami miejsce, gdzie spędzisz urlop w stylu "slow".

To miejsce, w którym można poczuć coś, co naukowcy związani z badaniem krajobrazów kulturowych nazywają "genius loci" - ducha miejsca. Klimat, który sprawia, że to miejsce jest jedyne w swoim rodzaju.

Roztoczański Park Narodowy - Stawy Echo
Roztoczański Park Narodowy - Stawy EchoAzymut (Rafał M. Socha)/CC BY-SA 4.0Wikimedia
Stawy Echo, Roztoczański Park Narodowy
Stawy Echo, Roztoczański Park NarodowyLysy/CC BY-SA 3.0Wikimedia

Roztoczański PN - najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce

Roztoczański Park Narodowy to prawdziwa skarbnica różnorodnych gatunków drzew. Jodły, buki, jawory, cisy, dęby, wiązy w wiele innych. Łatwiej chyba byłoby wymienić, co w nim nie rośnie, wystarczy powiedzieć, że lasy pokrywają ponad 95 procent jego powierzchni. Skład gatunkowy jest przestrzennie zróżnicowany i zależy od podłoża w danym miejscu. Inne drzewa spotkamy na podłożu wapiennym w północnej części parku, inne w piaszczystych dolinach rzeki Wieprz.

Jedną z ciekawszych roślin znajdujących się w parku, jest obuwik pospolity. To roślina należąca do rodziny storczykowatych, która swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi. Polski botanik, żyjący w XVIII wieku Jak Krzysztof Kluk opisał go jako trzewika trzewiczlika. Oprócz Roztocza obuwika spotkamy również w niektórych pasmach Sudetów, w Tatrach na obszarze Niecki Nidziańskiej i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Obuwik pospolity, kwiaty
Obuwik pospolity, kwiatyAlgirdas/CC BY-SA 3.0Wikimedia

Zwierzęta Roztoczańskiego PN

Na całym obszarze parku narodowego znajdziemy ponad 3,6 tysiąca gatunków zwierząt. Wśród ciekawszych znajdziemy m.in. gniewosza plamistego, żółwia błotnego, rysia, wilka oraz ptaki gniazdujące w jego obrębie — trzmielojady, orliki krzykliwe, czy bieliki. Z pewnością nie lada atrakcją przyrodniczą będzie również spotkanie bociana czarnego.

Konik Polski - symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego

Choć hodowlę koników polskich znajdziemy w kilku miejscach w Polsce, to najsłynniejszym miejscem, gdzie żyją potomkowie dzikich tarpanów, jest właśnie Roztoczański Park Narodowy. Jest nawet symbolem parku. Hodowlę zainicjował prof. Mirosław Kownacki w  1982 roku. Zwierzęta mają do dyspozycji 180-hektarową przestrzeń, gdzie, poza dokarmianiem zimą, żyją bez ingerencji człowieka.

Konik polski w Roztoczańskim Parku Narodowym
Konik polski w Roztoczańskim Parku NarodowymLysy/CC BY-SA 3.0Wikimedia

Otoczenie Roztoczańskiego Parku Narodowego jest także atrakcyjne turystycznie

Wokół obszaru chronionego znajdziemy liczne miejscowości turystyczne, które warto odwiedzić. Najbliżej położonym jest Zwierzyniec ze znanym kościołem "na wyspie". To właśnie tu znajduje się Dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego i Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego, który warto odwiedzić.

W położonym na południe Józefowie można wybrać się na spacer nad rzeką Sopot, obok Ruin Papierni Ordynacji Zamoyskich, a w położonym na północ Szczebrzeszynie odwiedzić najsłynniejszego w Polsce chrząszcza.

Dobrym miejscem noclegowym może być Krasnobród, który jest lokalnym ośrodkiem turystycznym i uzdrowiskiem. Niedaleko położony jest także Zamość, gdzie oprócz charakterystycznego układu urbanistycznego i przepięknej architektury znajduje się ogród zoologiczny.

"Wydarzenia": Prawdziwe wakacje w dziczy. Konno patrolują tereny Roztocza i pomagają turystomPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas