Rewolucja w polskich lasach. Leśnicy i przyrodnicy zgodni co do wycinek

Resort klimatu wydłużył moratorium na wycinkę drzew. Ponadto zespoły ds. lasów społecznych będą mieć więcej czasu na przedstawienie propozycji dotyczących obszarów leśnych kluczowych dla mieszkańców polskich miast.

Puszcza Borecka jest wyłączona z wycinek
Puszcza Borecka jest wyłączona z wycinekPIOTR PLACZKOWSKI/REPORTEREast News

Szefowa resortu klimatu Paulina Henning-Kloska poinformowała o wydłużeniu moratorium (czyli wstrzymanie) na wycinkę lasów do 30 września 2024 roku. W pierwszej wersji zakaz wycinek na 10 kluczowych obszarach przyrodniczych Polski miał obowiązywać do czerwca.

Moratorium zapowiedziane w tej sprawie w styczniu dotyczy Bieszczad, Puszczy Boreckiej, Puszczy Świętokrzyskiej, Puszczy Augustowskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Karpackiej, Puszczy Rominckiej, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a także okolic Iwonicz-Zdroju i Wrocławia.

Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała też, że zwróci się do Lasów Państwowych, by we współpracy ze stroną społeczną wyznaczyć lasy społeczne w obrębie aglomeracji miejskich. Chodzi o Warszawę, Kraków, Gdańsk-Sopot-Gdynię, Wrocław, Łódź, Poznań, Katowice, Bydgoszcz-Toruń. Konsultacje społeczne dotyczące propozycji aktualizacji terenów wstrzymania i ograniczenia pozyskiwania drewna wydłużono do 16 września.

Przedłużono okres bez wycinek w kluczowych obszarach

"W najbliższych tygodniach Lasy Państwowe przedstawią gotowe koncepcje. Przystępujemy do pracy, żeby - jako gospodarze zespołów - sprostać ambitnym planom i terminom, jakie przed nami stoją" - mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Lokalne zespoły ds. lasów społecznych wypracowują propozycje prowadzenia zmodyfikowanej gospodarki leśnej na tych obszarach. Propozycje mają uwzględniać wytyczne ustalone w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Wytyczne zostaną przekazane do 31 sierpnia 2024 roku.

Dyskusje na temat przyszłości lasów odbywają się właśnie w następstwie narady o lasach, w której uczestniczą, resort klimatu, przyrodnicy, Lasy Państwowe i branża drzewna. Pierwszy etap rozmów zakończył się końcem kwietnia 2024 r.

Udało się już osiągnąć porozumienie w tej sprawie. Lasy Państwowe wyłączą z wycinek starolasy i proponowane rezerwaty przyrody. Wycinki mają być też wstrzymane na obszarach części siedlisk chronionych w ramach Programu Natura 2000. Lasy Państwowe zgodziły się również z działaczami w kwestii wyłączenia z wycinek lasów na siedliskach bagiennych.

Lokalne zespoły ds. lasów społecznych wypracowują propozycje prowadzenia zmodyfikowanej gospodarki leśnej
Lokalne zespoły ds. lasów społecznych wypracowują propozycje prowadzenia zmodyfikowanej gospodarki leśnej123RF/PICSEL

Przyrodnicy i leśnicy się naradzają

"Lasy Państwowe dodają, że obszary społecznie to odpowiedź na postulaty Polek i Polaków, którzy oczekują zmian w sposobie prowadzenia gospodarki leśnej. Lasy Państwowe chcą realizować te postulaty kompleksowo, z poszanowaniem głosu wszystkich środowisk zainteresowanych przyrodą i gospodarką leśną" - podają leśnicy.

"Dlatego powołaliśmy w każdym nadleśnictwie konsultantów ds. dialogu społecznego, zmodyfikowaliśmy nasze wewnętrzne instrukcje i tworzymy przestrzeń na partycypację społeczną – podsumowuje Witold Koss.

Wypracowany wspólnie materiał zostanie poddany dyskusji na kolejnym posiedzeniu Zespołu ds. wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie.

Wyjątkowy rozkaz dla żołnierzy NATO. Sadzili drzewa w PolscePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}