Program 500 plus na kota i psa tylko do czasu. Trzeba się spieszyć

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Program nazywany potocznie 500 plus dla kota i psa nie ma zbyt wiele wspólnego z popularnym programem wsparcia rodzin z dziećmi. Obie inicjatywy łączy jednak możliwość uzyskania finansowego wsparcia na bieżące potrzeby. Opiekunowie zwierząt, są podobnie jak rodzice za pociechy, odpowiedzialni za swoich pupili. O szczegółach programu i jego celu opowiadają reporterzy programu "Czysta Polska" Polsat News.

Program nazywany potocznie 500 plus dla kota i psa nie ma zbyt wiele wspólnego z popularnym programem wsparcia rodzin z dziećmi.
Program nazywany potocznie 500 plus dla kota i psa nie ma zbyt wiele wspólnego z popularnym programem wsparcia rodzin z dziećmi.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Program 500 plus dla kota i psa to potoczna nazwa jednorazowego wsparcia, jakie można otrzymać na podstawowe zabiegi dla zwierząt. Pakiet usług nie jest duży, ponieważ program skierowany do opiekunów zwierzaków przewiduje jedynie zabiegi kastracji i sterylizacji oraz czipowanie pupili.

Choroby i bezdomność

W zależności od tego, gdzie mieszkamy, gmina dofinansowuje konkretne zabiegi. Otrzymamy wówczas pewnego rodzaju bon, który można zrealizować w wybranych gabinetach weterynaryjnych. Nie dostaniemy jednak pieniędzy do ręki.

500 plus dla psa i kota to jeden ze sposobów ograniczania bezdomności zwierząt domowych. Schroniska dla zwierząt i fundacje są wciąż pełne porzuconych, skrzywdzonych i chorych psów oraz kotów. Najczęściej do ich rozmnażania dochodzi w wyniku braku wzięcia odpowiedzialności za czworonoga.

Marcin Jakubczak, dyrektor schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu mówi w rozmowie z programem "Czysta Polska" Polsat News, że liczba zwierząt nie maleje, a każdemu z nich potrzebny jest ciepły i kochający dom.

500 plus na psa i kota. Reportaż programu "Czysta Polska" Polsat News:

500 plus na psa i kota. Ile pieniędzy można dostać?Polsat News

Czas do końca listopada, o ile są środki

Sterylizacja kotów i kastracja psów to zabiegi, które wykonuje się także ze względu na zmniejszenie ryzyka chorób układu rozrodczego. Koszt takiego zabiegu jest różny w zależności od wielkości i wagi psa, cena waha się od 100 do kilkuset złotych. Czipowanie to z kolei procedura, która umożliwia znalezienie prawnego opiekuna zwierzęcia, które np. zostało znalezione na ulicy.

Weterynarze są zgodni - zabiegi realizowane w ramach 500 plus dla psa i kota mogą uratować zdrowia i życie niektórych pupili. W programie "Czysta Polska" przedstawiono np. przypadek 21-letniej kotki Basi, która trafiła do weterynarza. Gdyby była wcześniej wysterlizowana, choroby można by uniknąć.

W niektórych gminach środki przeznaczone na kastrację, czipowanie i sterylizację w ramach 500 plus dla psa i kota już się wyczerpały. Jeżeli chcemy skorzystać z dofinansowania zabiegów, musimy zwrócić się z pytaniem do urzędu gminy lub miasta. Tegoroczna edycja wsparcia opiekunów zwierząt potrwa do końca listopada 2023 r.