Premier powoła pełnomocnika ds. zwierząt. Ma dążyć do wzmożonej ochrony zwierząt w Polsce
Premier powołał swojego pełnomocnika ds. zwierząt. Ma on pełnić liczne funkcje związane z ochroną zwierząt w Polsce. Ma także promować pozytywne praktyki wobec zwierząt.
Mateusz Morawiecki wydał zarządzenie ustanawiające funkcję pełnomocnika premiera ds. zwierząt. Z zarządzenia wynika, że pełnomocnika powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów. Jakie funkcje będzie pełnił?
Zadania pełnomocnika ds. zwierząt
Do zadań powołanego pełnomocnika będzie należał szereg spraw związanych z ochroną zwierząt w Polsce. Będzie to m.in. analiza obowiązujących regulacji prawnych związanych z ochroną zwierząt, a w szczególności zwierząt bezdomnych.
Ponadto pełnomocnik wraz z ministrami zajmie się wypracowywaniem zmian legislacyjnych związanych z ochroną zwierząt. Będzie również organizował i uczestniczył w konferencjach i seminariach poświęconych poprawie funkcjonowania systemu ochrony zwierząt w kraju.
Powołany przez premiera pełnomocnik będzie w stałym kontakcie z organami administracji publicznej, jednostkami samorządu terytorialnego i innymi podmiotami działającymi w obszarze ochrony zwierząt. W szczególności ma skupić się na współpracy z krajowymi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi.
Zadaniem pełnomocnika ds. zwierząt będzie także promowanie właściwych praktyk wobec zwierząt.
Osoba powołana będzie mogła też zbierać zespoły o charakterze opiniodawczym. Pełnomocnik może liczyć na wsparcie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w kwestii obsługi merytorycznej, organizacyjnej i technicznej. Aktualnie przy ministrze rolnictwa działa pełnomocnik ds. ochrony zwierząt. Funkcję pełni Wojciech Albert Kurkowski. Nie wiadomo na razie czy to on zostanie pełnomocnikiem premiera ds. zwierząt. Z nieoficjalnych informacji agencji PAP wynika, że rozważana jest również kandydatura działaczki prozwierzęcej Kariny Daniszewskiej-Sroki.
Politycy pozytywnie odbierają informację o powołaniu pełnomocnika, ale słyszalne są też głosy, że najlepsze byłoby powołanie niezależnego Rzecznika Praw Zwierząt.
Czytaj też: koniec piątki dla zwierząt w Polsce